Jednatřicetiletý Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral. "Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné," řekl novinářům Svoboda.

České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku. Svoboda ve čtvrtečním šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo moc nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Vítěz červencového mistrovství Evropy v Sofii Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

Čechům se nepovedl parkúr

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

"Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky," litoval Kuf.

Lesun zkompletoval zlatou sbírku

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti her.

Moderní pětiboj:

Muži: 1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), …36. Kuf (oba ČR) 1103 (215 - 323 - 0 - 565).