"Každý bazén v Brazílii od určité velikosti musí mít podle zákona plavčíky. Přáli bychom si, aby tu být nemuseli, ale nemáme na vybranou," řekl agentuře Reuters sportovní manažer plaveckých soutěží Ricardo Prado, bývalý mistr světa a olympijský medailista.

Boje o olympijské medaile se tak budou odehrávat pod dohledem mužů a žen v červeno-žlutých úborech s píšťalkami a záchrannými kruhy.

"Tohle je opravdu jedna z nejlegračnějších věcí, co jsem kdy na olympijských hrách viděl," uvedl novozélandský plavec Matthew Stanley. "Byli jste někdy na Bali? Tam plavčíci celý den sedí na věži a popíjejí pivo. Tohle mi to připomnělo. Když má někdo infarkt, jde se dolů."

"Po tom šíleném tréninku dneska ráno si dovedu představit, že by plavčíci mohli být potřeba," smála se sedmnáctiletá australská plavkyně Tamsin Cooková v narážce na nával v bazénu. "Ale jo, je to celkem švanda," dodala.

Oproti obvyklé službě si plavčíci budou moct během her nejspíš užívat klidné chvíle a exkluzivní výhled z míst hned u bazénu. Jejich pomoc nepotřeboval ani jeden z nejslabších plavců v olympijské historii. V roce 2000 v Sydney zdárně dokončil svůj závod i Eric "Úhoř" Moussambani z Rovníkové Guineji, přestože se zdálo, že má v závěru na trati 100 metrů volný způsob potíže udržet se na hladině.