Před dvěma roky se totiž jednatřicetiletý nejúspěšnější olympionik historie do bazénu vrátil a vybojoval si pátou účast pod pěti kruhy. Před druhým a definitivním rozloučením bude mít šanci rozšířit sbírku 18 zlatých a dohromady 22 olympijských medailí.

Fenomenální americký plavec už nebude v Brazílii pořádat lov na osm zlatých kovů, jako to dokázal před osmi lety v Pekingu. Představí se ve třech individuálních startech a možná třech štafetách. "Vrátil jsem se, protože jsem to chtěl udělat pro sebe," řekl Phelps po červnové nominaci v Omaze.

Možnost vyhrát počtvrté na olympiádě závod na 100 metrů motýlek i na 200 metrů polohový závod

Pokud by se mu to povedlo, stal by se prvním plavcem, který ovládl jednu individuální disciplínu čtyřikrát za sebou. Představí se i na 200 metrů motýlek. "Vrátit se bylo daleko nejtěžší v mém životě. Víc, než jakýkoliv závod. I přesto si myslím, že mohu v Riu uspět," uvedl Phelps, který byl zvolen vlajkonošem americké výpravy pro slavnostní zahájení.

Loni musel kvůli řízení pod vlivem alkoholu vynechat mistrovství světa, teď si může velkou akci naplno užít. "Před Sydney jsem se chtěl dostat do týmu. V Aténách jsem chtěl vyhrát zlato pro svou zemi. V Pekingu jsem chtěl dokázat něco, co se ještě nikomu nepovedlo. V Londýně jsem se chtěl zapsat do historie. Teď chci vychutnat úvodní ceremoniál, co nejlépe reprezentovat Ameriku, aby na mě byla rodina pyšná," dodal Phelps.

Sbírku 11 medailí se bude snažit rozšířit další Američan Ryan Lochte, na své čtvrté olympiádě ale nebude obhajovat zlato z Londýna na 400 m polohový závod. "Nikdy si nemůžete být předem jisti, že se dostanete do týmu, protože USA je v tomto ohledu jedna z nejnáročnějších zemí," prohlásil po neúspěšné kvalifikaci Lochte.

Sbírat zlaté medaile by za americkou velmoc mohla devatenáctiletá Katie Ledecká, která bude potvrzovat formu po zisku čtyř individuálních triumfů na loňském mistrovství světa v Kazani. Držitelka světových rekordů na 400 a 800 metrů volný způsob se bude chtít prosadit i na dvoustovce.

Šanci na úspěch cítí i další země

Austrálie před čtyřmi roky v Londýně dosáhla nejhorší bilance za posledních 20 let. Teď vidí naději v Cate Campbellové, která v červenci vytvořila světový rekord na 100 metrů volný způsob. Její sestra Bronte zase získala loni na MS v Kazani tři zlata. Obě ale čeká souboj se Švédkou Sarah Sjöströmovou. Dalšími nadějemi Austrálie jsou Cameron McEvoy a životní partneři Emily Seebohmová a Mitch Larkin.

Velká Británie bude doufat v úspěch Adama Peatyho či Jamese Guye, na zlato mohou myslet v Riu také výpravy Maďarska zejména zásluhou "Železné lady" Katinky Hosszúové, Itálie, Francie, Nizozemska či JAR.

Českou republiku bude reprezentovat v bazénu sedmička zástupců - znakařka Simona Baumrtová, kraulaři Barbora Seemanová a Jan Micka, motýlkářka Lucie Svěcená, polohovkáři Barbora Závadová, Pavel Janeček a prsařka Martina Moravčíková.

Baumrtová bude chtít navázat na úspěch z Londýna, kde dosáhla na 10. místo na znakařské stovce. Vylepšit český rekord a postoupit do finále na 1500 metrů se pokusí Micka a o finálové osmičce sní i Závadová na 400 metrů.