Z početné výpravy českých atletů jako první okusí olympijskou atmosféru sedmibojařky Eliška Klučinová a Kateřina Cachová, ve večerním bloku je pak budou následovat kladivářka Kateřina Šafránková, dálkař Radek Juška a Pavel Maslák v posledním ze sedmi rozběhů na 400 metrů.

Pro halového mistra světa nebude ani postup do semifinále snadnou záležitostí. Jeho letošní čas 45,13 z Diamantové ligy v Monaku stačí mezi čtvrtkaři v Riu jen na 21. místo. Z každého rozběhu postoupí tři a další tři pak podle časů. Největším favoritem je Američan LaShawn Merritt, olympijský vítěz z Pekingu, jehož před čtyřmi lety v Londýně vyřadilo ze hry už v rozběhu zranění.

Tiruneš Dibabaová z Etiopie se v běhu na 10.000 metrů může stát první atletkou, která získá zlato na třech olympiádách za sebou. O totéž bude jen o pár hodin později usilovat novozélandská koulařka Valerie Adamsová a také Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová v rozbězích na 100 metrů. O zlatý hattrick se bude v Riu pokoušet i Barbora Špotáková, ale oštěp je na programu až příští čtvrtek.

Phelps a jeho zlatá žíla

Na velodromu nastoupí ke sprintu jediný český dráhař Pavel Kelemen. Sedmadvacet sprinterů čeká nejprve 200 metrů s letmým startem, osmnáct s nejlepším časem postoupí do vyřazovací části. Zlato z Londýna obhajuje Brit Jason Kenny, Kelemen tam jako jednadvacetiletý nováček vypadl ve druhém kole a obsadil desáté místo. V Riu je přihlášen ještě do keirinu, v němž loni získal titul mistra Evropy.

Čeští plavci zatím výrazně zaostávají nejen za světem, ale i za svými osobními rekordy. Jednu z posledních šancí to změnit a postoupit do finále bude mít Jan Micka v závodě na 1500 metrů volný způsob. K tomu bude potřebovat vylepšit český rekord 14:58,62 z loňského ME v Londýně. V bazénu se představí i ženská polohová štafeta.

Hlavní pozornost ale bude upřena opět na Michaela Phelpse. Fenomenální Američan se po dnešní krátké polohovce pokusí získat další zlato v motýlku na 100 metrů, v němž na olympiádě vyhrál už třikrát za sebou.

Synek a Topinková budou bojovat o finále

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Topinková Knapková budou v odloženém semifinále bojovat o účast mezi nejlepší šestkou. Se zpožděním budou pokračovat také turnaje tenistů a na střelnici podruhé nastoupí sedmnáctiletý Filip Nepejchal, tentokrát v libovolné malorážce na 60 ran vleže, a také Libuše Jahodová ve skeetu.

Po Petru Koukalovi se na premiéru v Riu chystá i badmintonistka Kristína Gavnholt. Její první soupeřkou v tříčlenné skupině bude juniorská mistryně světa a desátá nasazená Japonka Akane Jamagučiová. Jistý postup mají jen vítězové skupin.