„Nemusím tu být za mazáka, Honza se docela dobře vyzná," usmál se Svoboda, jenž bude v Riu obhajovat zlato z Londýna 2012.

Pozor, v kuloárech se hodně mluví i o 25letém Kufovi, jenž letos vyhrál mistrovství Evropy. „Jsem na svojí první olympiádě a jsem ze všeho nadšený," hlásil reportérům.

Ale i nadšení na chvilku opadlo, když musel trénovat v bazénu plném popela.

„Byl to docela velký oheň, takže to bylo trochu nebezpečné, ale nebáli jsme se, že shoříme," líčil Svoboda. „Holt jsme jednou museli plavat v ohništi."

V blbým věku

Svoboda už před Riem jednou vyhrál když mohl o víkendu nasednout směr Rio. Rok se trápil s bolavým kolenem a budoucnost viděl černě, navíc přišel o sérii pražských tréninků s tratí namodelovanou podle olympijské. „Neřekl bych, že jsem se po návratu šetřil. Spíše jsem se vyhýbal zbytečným rizikům."

Všesi musí hlídat. Když dojde řeč na jeho věk (v březnu mu bylo 31), vybaví si song Xindla X V blbým věku: „Včera mi bylo málo / dneska je mi moc / jak se to stalo, nevím."

„Snad budu mladším ještě nějaký ten čas stačit," mrkl Svoboda na parťáka.

Hodina za den

Zatímco Svoboda po zlatém Londýně poznal svou slávu, o Kufovi mají přehled jen fajnšmekři. „Nevadí, zkoušel jsem na sobě makat, abych byl ještě lepší."

Snažil se zautomatizovat rytmus střílení a nechal si vylepšit pistoli: zakázanou elektronickou spoušť vyměnil na mechanickou. Co dál?

Ze začátku se pral s časovým posunem, chtělo se mu spát už kolem páté odpoledne, ale dostal se z toho: „Asi u mě platí klasické aklimatizační pravidlo hodina za den."

Snad české hvězdy na pouti za úspěchem nezradí ani koně, kteří Svobodovi v Pekingu 2008 zadupali medailový sen.

„Všichni koníci vypadali dobře a jsou silní," říkal Kuf.

„O to těžší bude trať parkuru, kamaráde," reagoval Svoboda.

Když však bude zapotřebí pomoc, neměl by vzniknout problém. „David umí skvěle pracovat hlavou," uznal Kuf.

Další olympijský příběh začíná.