Kenny dokázal pozlatit i svůj třetí start na těchto hrách. V jejich průběhu si mohl vychutnat vítěznou radost již v týmovém a individuálním sprintu.

Co do počtu medailí je před touto dvojicí díky jedné zlaté z Ria v týmové stíhačce jiný cyklista Bradley Wiggins. Ten si dosud pověsil na krk pětkrát zlato, jednou stříbro a dvakrát bronz.

"Že jsem se vyrovnal Chrisovi, to je něco naprosto šíleného. Připadám si unavený, ale povedlo se mi tím vším proplout a vyhrát," radoval se Kenny, jenž společně s Hoyem dobyl zlato v týmovém sprintu v Pekingu 2008 i o čtyři roky později v Londýně.

"Byl jsem u toho, když Chris vyhrál v Pekingu tři zlaté. Věděl jsem, že on byl jedinečný. A tento pocit ve mně postupem let ještě sílil. Přijet sem a dokázat totéž, co dokázal v Pekingu on, je skutečně ohromující," prohlásil Kenny.

"Jde o naprosto mimořádný okamžik. Můžete dřít do úmoru v posilovně, ale tohle byl test charakteru. A on ho zvládl. Je skvělé vidět úsměv na jeho tváři. Když přišel před Pekingem do týmu, věděli jsme, že jde o mimořádného jezdce. Ale myslím, že nám tehdy nedocházelo, jak moc mimořádný bude," nechal se slyšet Hoy z pozice experta stanice BBC.

Šestičlenné finále keirinu nabídlo mimořádně dramatický průběh. Bylo totiž dvakrát zastaveno kvůli porušení pravidel, neboť někteří z jeho účastníků neudrželi nervy na uzdě.

Nejprve hrozilo vyloučení právě pozdějšímu šampionovi a Azizulhasnimu Awangovi z Malajsie, neboť se předčasně dostali na úroveň odstoupivšího motocyklu, který vede jezdce pět a půl z celkových osmi okruhů. Kennyho snoubenka Laura Trottová, která závod sledovala už jako čtyřnásobná olympijská vítězka, na chvíli ze zoufalství schovala hlavu do dlaní. Při dalším startu měl stejný problém Němec Joachim Eilers.

Žádný trest

Přestože se dlouho čekalo na výroky rozhodčích - v prvním případě dokonce přes čtvrt hodiny - k žádnému trestu nakonec nesáhli. I přesto, že Eilersovo provinění ve druhém případě bylo ještě patrnější než u Kennyho s Awangem.

I potřetí se tak startovalo v šesti a při tomto platném pokusu předvedl Kenny skvělou taktickou jízdu a také nejsilnější nohy v poslední zatáčce. Druhý skončil Nizozemec Matthijs Büchli, jenž má na kontě dva bronzy z keirinu na MS, bronz si vyjel Awang. Úřadující mistr světa Eilers skončil až těsně pod stupni vítězů.

Britové se s velkou zásluhou Kennyho a Trottové radovali v Riu ze zisku zlata v šesti z deseti dráhařských disciplín. "Jsem opravdu hrdý, že jsem byl součástí tohoto úspěšného týmu pro olympiádu," poznamenal Kenny.