Dramatický moment se odehrál ještě před polovinou bodovačky na 40 km, jež byla závěrečným dílem omnia. Cavendish sjížděl po oválu dolů a srazil při tom zadním kolem Korejce Pak Song-huna. Ten skončil na zemi a způsobil pád dalších tří cyklistů včetně lídra a pozdějšího vítěze Elii Vivianiho z Itálie.

"Byla to moje chyba. Měl jsem dávat víc pozor, kam jedu," řekl bývalý mistr světa na silnici Cavendish. Zatímco Viviani byl brzy opět v sedle, a vzhledem k tomu, že byl závod zastaven, nic neztratil v boji o zlato, Pak Song-hun putoval s lehkým otřesem mozku, spáleninami a odřeninami do nemocnice. Brzy však byl Korejec propuštěn.

Vítězi 30 etap Tour de France Cavendishovi hrozila za způsobení pádu diskvalifikace, ale nikdo z jeho soupeřů proti konečným výsledkům neprotestoval. Vítězný Viviani, také úspěšný silničář, dokonce Brita nepovažoval ani za viníka havárie. "Nebyla to jeho chyba. Cav byl vepředu a změnil směr, to je normální. Byl to prostě běžný pád na dráze," uvedl kolega Leopolda Königa z týmu Sky.

Viviani se tak ne vlastní vinou ocitl 109 okruhů před koncem na dráze, ale rozhodit se tím nenechal. "Když jsem viděl toho Korejce přede mnou spadnout, pomyslel jsem si, 'To je bez šance, jdu k zemi.' Ale nic se mi nestalo a okamžitě jsem nasedl na kolo. Adrenalin zapracoval, takže jsem byl hned připravený," popsal Viviani.

Sedmadvacetiletý Ital po pěti zlatech z mistrovství Evropy vybojoval první nejcennější kov na světové scéně, a hned na olympijských hrách. "Byl to závod mého života," řekl muž, jenž má na kontě mimo jiné jednu vyhranou etapu na Giru d'Italia.