"Ajajaj, prozradil to na mě," pousmál se Prskavec starší po závodu. "No, bylo to hodně emotivní," přiznal třináctý muž z olympijských her v Sydney 2000. "O moc lépe to jet nemohl, prostě podal vynikající výkon a může být spokojený. Věřil jsem, že to vyjde," uvedl.

Mezi semifinálovou a finálovou jízdou spolu hovořili a kouč se závodníka snažil uklidnit, byť sám byl vystresovaný na maximální míru. "Musím říct, že na to, co se kolem něj dělo, to zvládal velice dobře. A poslední dva dny byl velice soustředný," popisoval trenér.

"Tlak na něj byl enormní, ale on to dokázal ustát. On si ráno prostě řekl, že je to jeho den, takhle k tomu přistupoval. A vůbec si nepřipouštěl, že by to nevyšlo. To je základ úspěchu," řekl Prskavec.

I on věřil v úspěch. Když ale syn dostal penalizaci za dotek branky číslo 13, znejistěl. "Byla to hrozně snadná trať s minimálními rozdíly. "Říkal jsem si, že prostě buď přidá a klapne to, nebo to holt někde zakempí," podotkl trenér.

"Ale spodek už asi líp jet nemohl a škoda, že trať v závěru nebyla těžší, možná by to ještě na to vítězství s tím šťouchem bylo. Ale i tak to je skvělý," radoval se.

Chybu, která ho připravila o zlato, synovi nevyčítal. "Myslím, že tam právě chyba ani nebyla. Tam se mění voda a jednou je ten vracák hodně široký a je to velice snadná protivoda. Jenže měl tam proud a jak tam jezdí jen hlavou, tak se tam nevešel. Na ten jeho způsob průjezdu to bylo hrozně riskantní. Bohužel," litoval.

Rozdíly v emocích

Když porovnal dnešní emoce s loňskými na zlatém MS v Londýně, našel rozdíly. "Sportovně je titul mistra světa jednoznačně výš, protože tam byli všichni. Tady to zas bylo daleko těžší vším tím ostatním. Těžko porovnávat, možná, že olympijská medaile je víc," uvedl. "Pro mě jsou oba dva výkony na hranici jeho možností a já věřím, že to jednou na olympiádě dokáže i bez toho šťouchu," řekl.

Trať v Riu je podle něj optimální pro deblkanoe a ženy. A ve čtvrtek bude mít ve hře kajakářku Kateřinu Kudějovou. V úterý byl kanoista Vítězslav Gebas čtvrtý, dnes Prskavec třetí, ve čtvrtek pojedou kromě kajakářek i deblkanoisté. Vzestupná tendence by mohla pokračovat. "Tak jo, to by šlo," pousmál se Prskavec starší. "Ta trať je akorát pro Kaču (Kudějovou)," naznačil.