Dnešní los v Mnichově, který měl na starost i český reprezentant Vojtěch Hruban, rozhodl také o soupeřích mužské reprezentace, přestože Češi mají díky spolupořadatelství místo na šampionátu jisté. Reprezentanti se utkají s Belgií, Litvou a jedním z trojice Albánie, Bělorusko, Dánsko, které čeká předkvalifikace.


České basketbalistky odstartují kvalifikaci už v listopadu a budou usilovat o postup na čtrnáctý evropský šampionát za sebou. Na mistrovství, kde letos v létě po nadějném vstupu do turnaje nakonec vypadly už v základní skupině, chyběly pouze v roce 1993.


Itálie na nedávném Euru obsadila deváté místo, zatímco Rumunsko si z posledních pěti šampionátů zahrálo na ME pouze v roce 2015, kdy turnaj pořádalo a skončilo na předposlední 19. příčce. Dánsko je nováčkem kvalifikace, protože ženskou reprezentaci obnovilo teprve v roce 2018 a do bojů o šampionát se přihlásilo až díky finanční sbírce.


Na šampionát projdou vítězové devíti skupin plus pět nejlepších celků z druhých míst. Vzhledem k nevyrovnanému počtu soupeřů se však týmům z šesti čtyřčlenných skupin nebudou do tabulky celků na druhých místech počítat výsledky s nejhorším soupeřem ve skupině. Kvalifikace se zúčastní 33 týmů a odstartuje v listopadu.


Čeští basketbalisté, které v září čeká premiérová účast na mistrovství světa, vstoupí do kvalifikace až příští rok v únoru. Favoritem jejich skupiny budou Evropští vicemistři z let 2013 a 2017 z Litvy. Belgie skončila na Euru před dvěma lety na 19. místě těsně nad český týmem. O jejich posledním soupeři rozhodne předkvalifikace, která je na programu v srpnu.


"Je to solidní los. Litva je hodně dobrý tým. Belgie určitě půjde do kvalifikace s očekáváním postupu a na třetího soupeře si ještě musíme počkat," řekl v tiskové zprávě trenér Ronen Ginzburg. "Protože ale do kvalifikace půjdeme jako pořadatelé s jistou účastí, je to pro nás dobrá příležitost, jak tým připravit na mistrovství Evropy," dodal.


Ze skupin bez pořadatelských zemí postoupí na mistrovství tři celky, ze skupin s pořadatelskou zemí projdou na Euro dva týmy.


Los kvalifikace o postup na basketbalové mistrovství Evropy v roce 2021:

Muži:

Skupina A: Španělsko, Polsko, Izrael, vítěz předkvalifikace (SR/Kypr/Rumunsko)
Skupina B: Rusko, Itálie, Severní Makedonie, Estonsko.
Skupina C: Litva, ČR, Belgie, vítěz předkvalifikace (Albánie/Bělorusko/Dánsko)
Skupina D: Chorvatsko, Turecko, Nizozemsko, Švédsko.
Skupina E: Srbsko, Finsko, Gruzie, vítěz předkvalifikace (Portugalsko/Švýcarsko/Island)
Skupina F: Slovinsko, Ukrajina, Maďarsko, Rakousko.
Skupina G: Francie, Německo, Černá Hora, vítěz předkvalifikace (Lucembursko/Kosovo/Velká Británie)
Skupina H: Řecko, Lotyšsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko. 

Ženy:

Skupina A: Slovinsko, Řecko, Island, Bulharsko.
Skupina B: Švédsko, Černá Hora, Izrael.
Skupina C: Rusko, Bosna a Hercegovina, Švýcarsko, Estonsko.
Skupina D: Itálie, ČR, Rumunsko, Dánsko.
Skupina E: Srbsko, Turecko, Litva, Albánie.
Skupina F: Velká Británie, Bělorusko, Polsko.
Skupina G: Belgie, Ukrajina, Portugalsko, Finsko.
Skupina H: Maďarsko, Slovensko, Nizozemsko.
Skupina I: Lotyšsko, Chorvatsko, Německo, Severní Makedonie.