Pro oba, vlastně pro celé odvětví, věc nevídaná. Běžně jsou zvyklí poměřovat se na akcích, na nichž se rozděluje částka o dvě nuly nižší. „Peníze jsem přímo neřešila. Potěšila mě už účast na šampionátu. Snad ale prize money motivovalo organizátory dalších turnajů,“ usmívala se Sermeová.

„Já ano,“ kontroval Mekbib. „Většinou se vracíme z akcí a jsme v minusu. Teď budu mít na chvíli rozvázané ruce. Mohu třeba letět na sérii turnajů do zámoří, na kterou bych neměl,“ přiznal.

A to oba Češi vypadli hned v prvním kole. Kdyby zvítězili, tak jako Egypťané Nour El Sherbiniová a Ali Farag, jejich konta by byla bohatší o více než jedna a půl milionu korun. Takto mají méně: 2 268 dolarů.

Mezi hvězdami

České duo startovalo na mistrovství díky divoké kartě. Atmosféru nejprestižnější akce okusilo poprvé. „Obklopovaly nás největší hvězdy. Zvláštní pocit,“ popisovala Sermeová.

Žádnou odtažitost ovšem necítila. „Na to je squash příliš malý sport. Všichni jsou v něm přátelští. Nedávali nám najevo, že mezi ně nepatříme,“ zdůraznila.

Hrálo se ve skleněném kurtu nádražní haly Union Station. A ochozy praskaly ve švech. „Kurt vypadal vážně nádherně. V tom je naše deviza, postavit se dá téměř všude a dostaneme se tak přímo do centra dění,“ řekl Mekbib.

Jen škoda, že si ho nevyzkoušeli. „První dvě kola se uskutečnila také v klubech. I v nich ale bylo docela plno,“ uvedla Sermeová.

Co bylo pro všechny stejné, bylo ubytování. Maximální pohodlí nabídl účastníkům chicagský Hilton. „Luxusní hotel anglického typu. V takovém jsem ještě nespal,“ pochvaloval si Mekbib.

Češi nepřekvapili

Horší už to bylo s výsledky. Česká výprava uhrála na mistrovství jediný set. Tak trochu podle očekávání: Sermeové patří v žebříčku 82. místo a vyzvala světovou dvacítku Angličanku Emily Whitlockovou.

„Nechtěla jsem si uříznout ostudu,“ líčila. „Tempo bylo vyšší, míče přesnější. Možnosti jsem měla. V rozhodujících chvílích jsem ale chybovala, což Emily neudělala,“ vysvětlila důvody porážky 0:3.

Mekbib okupuje stou pozici. Jeho soupeř Skot Alan Clyne je 46. „Podal jsem netaktický výkon,“ sypal si Čech popel na hlavu po prohře 1:3. „Byl jsem zbrklý, v úvodních dvou sadách jsem na něj hloupě tlačil. On trpělivě vracel a já se unavil.“

Celkové hodnocení obou bylo navlas stejné: „Zkušenosti k nezaplacení. Musíme hrát s absolutní elitou. Jinak se nezlepšíme.“

Z outsiderů favorité

Zda už došlo k nějakému pokroku se mohou domácí fanoušci brzy přesvědčit. Od čtvrtka do neděle se v pražské Galerii Harfa uskuteční mistrovství republiky. Tituly na něm budou obhajovat právě Sermeová a Mekbib.

„Jdu si pro titul,“ vypálila hlavní favoritka. „V minulosti šlo pro mě o stresující turnaj. Dlouho jsem ho nemohla vyhrát a cítila tlak. Loni naštěstí zmizel.“

Ani o Mekbibově triumfu se příliš nepochybuje. „Přiznám se, že chci teď prorazit hlavně ve světě. Vždycky se ale rád ukážu domácímu publiku. A vypadá moc dobře, pokud máte za jménem napsáno mistr republiky,“ doplnil.