Trénink moc nezměnil. Od konce října jezdil na kole, chodil běhat, jezdil na trenažéru, v prosinci a v lednu absolvoval tradiční zimní soustředění v Livignu. "Jsem ve vrcholovém sportu patnáct let, už toho moc měnit nechci, jsem starý kořen," pousmál se Synek.

"Příprava se povedla, žádné větší výpadky nepřišly, měl jsem jen minirýmičku tři dny. Už není moc co vymýšlet, spíš chci zůstat zdravý, zatnout zuby a trénovat," uvedl.

V přípravě běžel ve štafetě na maratonu pro nevidomé. "Deset kilometrů, to je pro mě v tréninku běžná porce," poznamenal. Nebránil by se ale ani celému maratonu. "Myslím, že bych ho uběhl. Ale až skončím, jestli nebudu línej," řekl.

Na kole jezdí rád, od loňska i častěji. "Baví mě i závodit i na horském kole, letos chci jezdit víc závodů. Baví mě prohánět cyklisty," prohlásil. A neodepřel si ani hokej, byť se při něm loni zranil. "Zakázali jsme si hrát do těla. Je to příjemné zpestření," popsal.

Jeho hlavní "prací" je ale jízda na skifu. A na vodu musí i v případě, že prší, je zima či sněží jako dnes.

"Ráno jsem byl na vodě, naštěstí začalo pršet později, moc jsem nezmokl. Ale trénuji v tom celý týden, jsme na to zvyklí, jsme venkovní sport," řekl. "Když není uragán, že by nás to odfouklo do Německa, veslujeme. V úterý to třeba nešlo, to byl extrém," podotkl.

O víkendu ho čeká první závod sezony, spíš tréninkový start na MČR na šest kilometrů, kde se startuje handicapově. "Tu trať nemám rád, spíš ji nenávidím," konstatoval.

Novou loď by mohly zničit klacky ve Vltavě

První velké závodění ho čeká na konci května na mistrovství Evropy v Poznani, kde bude útočit na pátý titul a třetí za sebou. Posléze pojede dva Světové poháry, regatu v Rotterdamu, mistrovství republiky a Primátorky.

Hlavní závod ale přijde na přelomu srpna a září, MS ve francouzském Aiguebelette bude i olympijskou nominací do Ria.

"Přidali jihoamerické, asijské a africké veslaře. Takže na OH bude dvanáct nejlepších závodníků světa a sedmnáct bubáků, myšleno v uvozovkách," poznamenal Synek.

Do Ria ale na test nepojede. Informace posbírá od skifařky Mirky Knapkové či od juniorů, které tam čeká šampionát.

K dispozici má tři týdny už i novou loď, kterou však ještě nevybalil. Jezdí na té loňské. "Ve Vltavě jsou ještě klacky a větve. Mohla by se zničit, vybalím ji tři týdny před prvním velkým závodem. Konstrukcí se neliší, je stejná jako ta loňská, jen pevnější. Najezdím mnoho kilometrů a materiál se opotřebuje. Design je stejný, bude celá žlutá," popisoval Synek.

Není vyloučeno, že letos usedne i do dvojskifu. A rovnou s největším soupeřem Mahem Drysdalem z Nového Zélandu, s nímž se domlouval už loni. "Je to pořád ve vzduchu, zatím jsme se ale nedomluvili. V úvahu připadá druhý závod SP ve Varese," prozradil Synek.

Má zprávy, že se jeho soupeř kvalitně připravuje. "V říjnu se mu narodila dcera. Ale hned mě uvedl do klidu, že spí dobře, že jeho hodná manželka vše obstará. To není jak u nás, kdy vstávám každý den v pět a děti na mě skákají," dodal dvojnásobný otec v žertu.