Že by se tyhle dvě kratochvilné disciplíny objevilyv programu olympijských her? Není to takový nesmysl, jak by se snad mohlo na první pohled zdát. Nejlepší profesionální šipkaři dnes vydělávají miliony a vyprodávají sportovní haly, rovněž pétanque se úspěšně zbavuje nepříliš lichotivého přízviska „sport starců“.  

Vybírá pořadatel

„U nás to lidé zatím berou spíš jako zábavu, ale když to zkusí hrát vážně, zjistí, jak moc musí trénovat. Někoho to chytne, někoho ne,“ řekl pro Deník Petr Stoklásek, šéf České federace koulových sportů. Z nich je právě pétanque nejpopulárnější, ve světě i u nás. A samozřejmě hlavně ve Francii.

Protože se olympiáda v roce 2024 bude konat v Paříži, je takřka samozřejmé předpokládat, že organizátoři zařadí do programu mamutí sportovní akce i pétanque, tamními diváky milovaný. Pořadatelé her totiž mají oproti minulosti výrazně větší právo mluvit do výběru sportů. To se poprvé projeví už za dva roky v Tokiu.

Změny v programu letních olympiád

Japonci totiž nelenili a do programu olympiády si přidali třeba karate nebo v zemi vycházejícího slunce velmi oblíbený baseball (spolu se softbalem). Novinkami budou i sportovní lezení či skateboarding. To vše ladí s postojem Mezinárodního olympijského výboru, který chce kráčet se vkusem dnešní publika a nabízet mu dynamickou, atraktivní podívanou.

I proto by šipky ani pétanque nemusely na hrách překvapit. Jak už bylo uvedeno, Francouzi své „kuličky“ milují. A na velkých šipkových turnajích dnes bývá bouřlivější atmosféra než na fotbale. Když dnes mezi seriózní olympijské kandidáty patří i videohry, šipky působí jako ještě celkem konzervativní volba.

Tvář her se mění

Ozývají se také kritické názory, a to i přímo ze šipkařského prostředí. „Olympijské sporty by měly být o tom, jak rychlí nebo silní jste, ne o házení na terč. Proto by na hrách neměla být ani lukostřelba nebo sportovní střelba,“ řekl pro stanici Sky Sports bývalý elitní šipkař a dnes populární televizní komentátor Wayne Mardle.      

Současný trend jde ovšem opačným směrem. Zatímco řada tradičních olympijských sportů musí horko těžko hájit svou budoucnost pod pěti kruhy, vedení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) hledá disciplíny zajímající novou generaci fanoušků.

Mladí diváci dnes (prý) nevydrží koukat na dlouhé přenosy. Chtějí vidět okamžitou akci. Stejně tak je nevábí sporty se složitými pravidly a nepřehledným průběhem, jako třeba moderní pětiboj. 

„Chceme, aby disciplíny na hrách odpovídaly všem věkovým kategoriím diváků,“ pronesl před časem šéf MOV Thomas Bach. Podle programu olympiády v Tokiu se ale zdá, že vstříc se vychází hlavně nejmladší části divácké obce. Budou součástí olympijské revoluce i šipky nebo pétanque?