PŘEDPLATNÉ ZPRÁVY DO E-MAILU

Málo peněz, málo rozhodčích. To je skrytá hrozba českého fotbalu i hokeje

V nejvyšší fotbalové soutěži funguje videorozhodčí

V nejvyšší fotbalové soutěži funguje videorozhodčí | Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Galerie Dalších 11 fotografií v galerii   >

Sport má problém, který bobtná a bobtná. O nedostatku rozhodčích mluví nejen ve fotbale, ale i v hokeji. A další svazy - až na florbal - jsou na tom podobně. Řeč čísel je neúprosná: na stovku sportovců tady připadá jeden sudí. Na vině je atmosféra i nedostatečné finanční ohodnocení. Kolik rozhodčí berou? I to se dozvíte v nejnovějším tématu Sportovního deníku.

Jsou nepostradatelnou součástí sportu. Bez jejich přítomnosti by fotbalisté nebo hokejisté nesehráli jediný normální zápas. Přesto málokdy slyší pochvalu. Častěji k nim letí urážky – nejen od hráčů. Ruku na srdce: kdo z vás nezná nějakou nelichotivou přezdívku, jíž s oblibou na vesnici i ve velkých arénách častují rozhodčí? Kdo z vás někdy neudržel emoce?

Každá mince má ale i druhou stranu – stejně tak sudí. Nejvíce je to vidět na fotbale, kterému na dlouhá léta zavařil někdejší sudí Roman Berbr a jeho kumpáni (často také bývalí pánové v pruhovaném). Z nejpopulárnějšího sportu v zemi udělali chobotnici, jež se léta chovala vypočítavě a zlotřile. Dodnes to bolí. Další problém? Různě ohýbaná pravidla.

Březová (v zeleném) uspěla v dohrávce v Nejdku, vyhrála 3:1.
Rozhodčí se bál o život, fotbalista jej honil v autě. Skandál řeší i policie

V případě rozhodčích je také nutné doplnit jednu podstatnou okolnost. Vždy, alespoň u velkých svazů, dostávají odměnu. Někde jde o drobné, jinde si ale přilepší i o tisíce korun za měsíc. A fotbal nebo hokej si dokonce hýčká profesionální arbitry – nejlepší z nejlepších si za měsíc vydělají i sto tisíc korun. Je to jediná cesta, riziko korupce však neodbourá.

Fotbal

Fotbalová asociace eviduje čtyři tisícovky rozhodčích. Vzhledem k počtu aktivních fotbalistů (přes 300 000) je to hodné málo. Však i funkcionáři přiznali, že k normálu má stávající stav daleko a potřebovali by hlavně pro nižší soutěže o dva tisíce arbitrů víc. Probíhající nábor kazí zkazky o inzultacích a podprůměrná odměna (cestovní náhrady činí 5 korun/1 km).

Počet rozhodčích: 4000

Nejvyšší soutěž mužů: 25 000 korun
Nejvyšší soutěž žen: 2000 korun
Běžný zápas dětí: 250 korun

Vigantice - Hrachovec (21. kolo I.A třídy, sk. A, Zlínský kraj, 9. 5. 2022). Na snímku domácí útočník Milan Baroš.
Vyloučení Baroše? Sprosťárnička. Sudí se na něj zaměřil, zlobí se kouč Vigantic

Florbal

Honička za děravým míčkem? Florbal je k rozhodčím vcelku štědrý. Stačí se podívat na systém pískání u dětí. Za jeden zápas je 130 korun (mladší žáci) až 350 korun (dorostenci), ovšem sudí obvykle za jedno odpoledne odřídí více, třeba i šest utkání. K tomu se mnohdy dají připočítat cestovní náhrady. Za dopravu vlastním autem dostane arbitr peníze navíc (5 korun/1 km).

Počet rozhodčích: 1300

Nejvyšší soutěž mužů: 2500 korun
Nejvyšší soutěž žen: 1200 korun
Běžný zápas dětí: 200 korun

Házená

Házená má při odměňování rozhodčích svoje specifika. Například při řízení utkání v pracovní dny nebo mimo oficiální termíny se odměna navyšuje o 30 %. Atraktivní jsou odměny u dorosteneckých soutěží (500–600 korun). Žákovské soutěže se hrají různě – někdy jako turnaje, kdy je odměna nižší, ale rozhodčí se během dne skoro nezastaví. Cestovní náhrada je průměrná (4,40 koruny/1 km).

Počet rozhodčích: 506

Nejvyšší soutěž mužů: 1500 korun
Nejvyšší soutěž žen: 1200 korun
Běžný zápas dětí: 150-200 korun

Bývalý fotbalista Zlína Petr Kurtin žije ve Štrasburku se slovenskou házenkářkou Karin Bujnochovou, hraje šestou francouzskou ligu.
Láska zavedla Kurtina do Francie. Žije s házenkářkou, góly střílí v šesté lize

Hokej

Rozptyl v odměnách pro hokejové rozhodčí je značný. Ohodnocení se odvíjí od kvality a zařazení sudího, v play-off je suma navýšena o dalších 50 procent, v baráži o 20 procent. Propláceny jsou dále náklady na cestu (5 korun/1 km). Zajímavost: odměna pro videorozhodčího (1280 korun) je stejná ve všech soutěžích, kde se tato technologie používá.

Počet rozhodčích: 311

Nejvyšší soutěž mužů: 5250-7875 korun
Nejvyšší soutěž žen: 620 korun
Běžný zápas dětí: 500 korun

Volejbal

Co se týče odměn pro sudí, český volejbal není chudou nevěstou. V ženské extralize je dokonce nejvíc peněz, pokud srovnáte situaci s dalšími kolektivními sporty. Rozhodčí si dále mohou přivydělat na turnajích, které se konají v létě i v zimě. Rozdíly jsou ovšem ve funkci. Třeba „čárový“ rozhodčí s praporkem v ruce si ve finále extraligy mužů přijde pouze na 550 korun.

Počet rozhodčích: 196

Nejvyšší soutěž mužů: 3500-4000 korun
Nejvyšší soutěž žen: 2800-3000 korun
Běžný zápas dětí: 200-600 korun

Ondřej Synek
Synek o proměně ve funkcionáře: Hejty teď padají na mou hlavu. Sžívám se s tím

Basketbal

Basketbal si tolik nezoufá, počet rozhodčích oproti sezoně 2017/2018 stoupl. Je to zajímavé, i proto, že ne všechny zákonitosti se mužům a ženám s píšťalkami líbí. Třeba pravidlo jednoho auta. Jakmile totiž jedou na zápas rozhodčí ze stejného města, jsou povinni použít jen jeden vůz. Cestovní náhrada je pak pro řidiče vyšší (3,80 korun/ 1 km → 5,25 koruny/1 km).

Počet rozhodčích: 178

Nejvyšší soutěž mužů: 5000-5600
Nejvyšší soutěž žen: 2500-3000
Běžný zápas dětí: 450-1000

Rozhodčí v nejúspěšnějších českých individuálních sportech

Vzpomenete si ještě na olympiádu v Tokiu? Zářili tam Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec i Jakub Vadlejch. Hrdinové, medailisté a vzory pro děti. Jenže i v jejich individuálních kláních jsou sudí zapotřebí. A přestože judo, vodní slalom a atletika patří mezi nejúspěšnější české sporty, ohodnocení rozhodčích je žalostné.

Atletika
Závody na stadionu potřebují až čtyřicet kvalifikovaných rozhodčích. Honorář je spíše symbolický, což platí i pro vrcholné akce typu mistrovství republiky. Odměna často stačí akorát na párek a pivo.

Judo
Rozhodčí jsou v judu placeni na základě ekonomické směrnice svazu, jež podle úrovně turnaje garantuje 500-1100 korun. Kvůli časové i fyzické náročnosti však odvážlivců chodících na tatami není dost. 

Vodní slalom
Sprška vody u kanálu, oběd a proplacení cesty. Taková je realita ve vodním slalomu. Rozhodčí jsou dobrovolníci, kteří prošli kurzem a sledují, zda závodník projel brány. Prý chybí hlavně mladá generace.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud