Vedle toho florbalového, který mu ve sbírce chybí, ho totiž brzy čekají státnice. Student stavebního inženýrství na Vysoké škole báňské se tak může stát bakalářem. „Který bude cennější? Těžko říct,“ usmívá se. „Ono se to moc srovnávat nedá, ale dal jsem si takový cíl, že by oba mohly vyjít. Udělám pro to všechno, když už se tomu člověk věnuje. Je ale super, že zkoušky mám až v květnu, takže už bude po sezoně a budu se učení moci věnovat naplno,“ říká Delong.

Jeho oblíbenou disciplínou je matematika. „Mám rád logické myšlení, něco, co si člověk dokáže odvodit. Proto jsem se hlásil na technickou školu. Nejsem totiž moc na to, abych se učil nazpaměť citáty,“ připouští rodák z Horní Suché s tím, že ho nejvíc baví logaritmické rovnice.

Právě v malé obci na Karvinsku absolvoval své první florbalové krůčky. Přitom ale nechybělo mnoho a jeho sportovní život by se ubíral jiným směrem. „Zkoušel jsem to na tenise, ale měli plno. Jeden trenér vedl šestičlennou skupinu a já byl sedmý. Pak mě rodiče šoupli na fotbal, kde ale nebyla kategorie mladších žáků, takže jsem hrál s ročníky 1991 a 1992. Co si pamatuju, tak jsem v dresu byl opravdu prcek. To fakt nešlo,“ pousměje se dvaadvacetiletý mladík.

Ani jsme nevěděli, co je florbal

Jeho sportovní budoucnost nasměroval letáček na nástěnce ve škole. „S kluky jsme ani nevěděli, co to je ten florbal, ale zajímalo nás to. Přinesl jsem to domů a rodiče souhlasili. Tam to vše začalo,“ vzpomíná Adam Delong.

„Jen si pamatuju, že tehdy se hrálo v tělocvičně, kde na rozměrech basketbalového hřiště nás běhalo sedmdesát. Trenér Petr Krucina se z toho málem zbláznil, ale moc bych mu chtěl poděkovat, že to s námi vydržel, protože byl s námi od elévů až po dorost,“ vybavuje si útočník s tím, že Vítkovicím, FBC Ostrava i Havířovu srdnatě vzdorovali. „Dařilo se nám uhrávat vyrovnané výsledky,“ připomíná Delong.

Těžko ale popisuje, co ho vlastně na florbale chytlo. „To člověk musí zažít. Prostě ucítíte, že tohle je to pravé, co potřebujete, i když v první chvíli si to možná úplně neuvědomíte,“ přibližuje.

Nyní by rád do Vítkovic vrátil rok 2014, tedy poslední sezonu, kdy mužský celek získal mistrovský titul, a dotáhl tak svou skvělou sezonu do konce. „Už mám něco odehráno, takže můžu říct, že byla životní. Cítím se výborně,“ popisuje účastník prosincového mistrovství světa v Praze s tím, že by po dvou nezdarech rád v Superfinále uspěl.

„Do třetice všeho dobrého, věříme si. Snad nás fanoušci poženou, mohli bychom ukázat svou sílu. Boleslav je mírný favorit, ale v tomto zápase jdou statistiky bokem. Bude to o malých chybách a o tom, jak je soupeř dokáže využít,“ uzavírá Adam Delong.