„Roubaix a Baskicko jsou úplně odlišné závody, ale myslím si, že jsme oba dva předvedli skvělé výkony. Je vidět, že příprava ve Španělsku byla k něčemu dobrá. Je super, že je to vidět,” prohlásil jednadvacetiletý Mathias, který jezdí druhým rokem za worldtourový tým Lidl-Trek.

close Mathias Vacek má za sebou australský závod Tour Down Under s čekají ho klasiky. info Zdroj: se svolením Mathiase Vacka zoom_in Mathias Vacek

O dva roky starší Karel podepsal zkraje roku s druhodivizním španělským týmem Burgos.

„Moje angažmá se řešilo trochu déle, takže jsem přišel o týmové soustředění. I proto jsem si nebyl jistý formou, ale zároveň jsem věděl, že jsem hodně trénoval. Jsem rád, že jsem byl v Baskicku vidět,” líčil Karel, který závěrečnou etapu v Baskicku nedojel kvůli nemoci.

Vzhledem k fyzickým dispozicím a také týmové příslušnosti obou bratrů se zatím jejich závodní programy příliš neprotínají.

„Je možné, že se potkáme jako soupeři, ale zatím to není v plánu. Naše týmy nás logicky nominují do jiných závodů,” vysvětlil Karel.

„Brácha jezdí za španělský tým a já v americkém s převahou klasikářských jezdců… Bráchovi vyhovují kopce, mně spíše rovina. Ale na mistrovství republiky se určitě potkáme,” potvrdil Mathias.

Na republice v jednom týmu

Ten bude právě na červnovém mistrovství ČR obhajovat loňský titul, ke kterému mu pomohl i Karel. „Dá se říct, že na republice pojedeme v jednom týmu,” usmál se Karel, pro nějž i sourozence je společné angažmá snem a cílem.

„Bylo by to krásné, ale dobrých závodníků je hodně a není jednoduché se prosadit ve worldtourovém týmu. Musím pořád makat,” uvědomuje si Karel.

close Karel Vacek se poprvé představí novém dresu španělského týmu info Zdroj: Burgos BH zoom_in Karel Vacek

Oba jsou mladí a vědí, že důležitá je trpělivost. „Věřím, že se nám to může jednou podařit. Musíme mít co nejlepší výsledky,” pokračoval Mathias.

„I když bychom měli nejspíš odlišné závodní programy, tak bylo krásné jet s bráchou na Grand Tour za jeden tým. Je to sen, který by byl krásný pro nás, rodinu i celou českou cyklistiku,” přemítal Karel.

Zatím nemají přes sezonu moc příležitosti na setkání. „Ale když jeden z nás něco potřebujeme, tak si zavoláme a navzájem se vyslechneme,” shodují se s tím, že nejčastěji řeší věci okolo cyklistiky. „Vyprávíme si, jak to chodí u toho druhého v týmu.“