Bývalý profesionální závodník Jérôme Pineau, který v letech 2002 až 2015 jezdil za týmy Bouygues Télécom, Omega Pharma–Quick-Step a IAM Cycling, zpochybnil čistotu jejich dominance.

Vítězi etapy na Giru v roce 2010 a bývalému týmovému manažerovi se nezdá dominance hned tří jezdců týmu Jumbo-Visma v čele s dvojnásobným vítězem Tour de France Jonasem Vingegaardem má podezření na mechanický doping.

Alberto Contador
Legenda Contador o Vueltě: Ze závodu je cítit duch jižní Evropy a méně stresu

„Neexistuje žádný důkaz, ale na Lance Armstronga také nejdřív žádné důkazy neexistovaly, ale všichni to věděli. Teď se děje to samé. Čekáme, až narazíme do zdi a pak řekneme: Ach ano, samozřejmě,“ argumentuje Francouz Pineau.

O deset kilometrů rychlejší

Dochází k obrovskému množství dopingových testů, ale bylo by asi naivní předpokládat, že by se někdo nechal chytit. Pineau se domnívá, že objektem dopingu nejsou jezdci, ale bicykly s pohonnou jednotkou.

„Jak vysvětlíte zrychlení Seppa Kusse na Tourmaletu, kdy jede o deset kilometrů za hodinu rychleji než skupina před ním? Nevím, jak to dělá? Mohl by za tím být mechanický doping,“ nabízí vysvětlení.

„Cyklistika je můj sport, stále s ní žiju. Je to moje vášeň, ale bojím se. Velmi mě to znepokojuje, protože vidím, že se dějí určité věci…“ uzavírá Pineau.