Patří k absolutní elitě a mimochodem spolu s Usainem Boltem figuruje coby Superman v nové znělce stanice Eurosport. Koncem července bude v Budapešti už potřetí reprezentovat na mistrovství světa v plaveckých sportech, a tudíž moc dobře ví, jak tenhle extrémní sport bolí a jaká zranění z něj pramení.

Jaké máte po čtvrtém místě na šampionátu v Barceloně a osmém v Kazani tentokrát ambice?
Cítím se dobře, takže mým cílem je bojovat o medaile. Vždycky panuje určitá nejistota, vždycky se může něco nepříjemného stát, ale v této chvíli nemám žádné zdravotní potíže. Před šampionátem mě čekají ještě dva závody v Itálii a během nich se chci vrátit ke svým starým skokům.

Co tím máte konkrétně na mysli?
Po třetím místě na Světovém poháru v Abú Zabí jsem začal o skocích asi moc přemýšlet. Chtěl jsem do odrazu zapojit rozběh, abych časem přidal vrut navíc a zvýšila se náročnost. Jenže při startu v Irsku jsem zjistil, že to je náročnější, než jsem myslel. Pokud totiž není skok s rozběhem dokonale zvládnutý, hrozí zranění, a to se mi bohužel stalo.

Čím jste to odnesl?
Nepříjemně jsem si narazil ledviny a natáhl si mezistehenní sval. Teď mě už nic nebolí, ale raději budu zase skákat osvědčenou technikou. Nadcházející závody by mi v tom měly pomoci. Chci být silný při odrazu i dopadu. Proto se budu v Budapešti snažit raději závodit na jistotu a nechybovat.

Nebude v poměrně krátké době příliš náročné zvládnout tři starty?
Jsem na to připravený. V Budapešti budu mít dva dny na přípravu. Mělo by to stačit, ale těžko říct, kolikrát si novou věž vyzkouším.

Jaké máte informace o budapešťské věži?
Celá konstrukce je postavená na nábřeží proti budově maďarského parlamentu. Nebudeme ale skákat do Dunaje. Jedná se o mobilní stavbu, jejíž součástí je šestimetrový bazén. Bude to pro nás cliffdivery nové, ale pro všechny stejné.

Alfou a omegou highdivingu je odraz. Kdy zjistíte, že skok dobře dopadne?
Skok mohu při letu prostorem regulovat. Když vím, že jsem pomalý v rotaci, musím ji ve vzduchu urychlit, což je pak trochu větší stres. Musím cítit, v jaké výšce mám tělo, kdy rotaci zastavit a dopadnout co nejčistěji nohama do vody. Odraz je proto hodně důležitý.

Pociťujete rozdíl, když startujete v sérii Red Bull Cliff Diving nebo na Světových pohárech oproti vystoupení na mistrovství světa?
Je to něco jiného, ale dřív mi to ani tak nepřišlo. Říkal jsem si, že je to závod jako každý jiný. Teď si ale reprezentačního dresu víc považuju. I proto, že šampionát se koná jen jednou za dva roky. Jsou to větší nervy, ale mně to docela vyhovuje. Do Budapešti se těším. Cítím velké šance, i když jsem omlácený. Tělo mám ale odolné a jsem připravený dostávat rány. Chci na stupně vítězů. Potíž je ovšem v tom, že se závod skládá ze čtyř skoků, takže stačí jediná chybička a je prakticky po nadějích.

S kým byste měl bojovat o medaile?
Soupeři jsou těžcí. Ať už to je Brit Garry Hunt, mistr a vicemistr světa, nebo hodně čistý skokan z Mexika Jonathan Paredes, který obvykle nedělá chyby. K favoritům pochopitelně patří i legenda našeho sportu Orlando Duque z Kolumbie. Ten nebude chtít odjet s prázdnou.