Letní pohoda, co si pod tím představujete?

Minulý týden jsem měl trochu volna. Zajel jsem za kamarády do Jičína, vyrazili jsme do lesa na trailsy, špičatý skoky. Večer poseděli na zahradě, grilovali maso, pokecali.

Takže bez kola to nejde. Kde jste si nejvíc užil bikovačku?

Nedávno jsme jezdili ve Whistleru v Kanadě, sjížděli jsme dvoutisícovou horu až dolů k moři a přitom potkali medvědy. To byla fakt paráda, ale podobný akcičky si moc neužiju. Není na ně čas.

Ani na žádnou divočinu?

V roce 2003 jsem byl na posledním bikrosu na letních XGames u Los Angeles. To jsem fakt neviděl, to už asi nezažiju. Patnáctimetrový skoky. Vážně hrana. Teda Hrana s velkým H, to nejšílenější, co jsem kdy zažil. Teď mě pozvali na závody do budapešťskýho metra, přímo pod
zem, ale nemůžu.

Kam byste se ještě chtěl vypravit, kdyby to šlo? Po stopách Garyho Fishera, vynálezce horského kola, do Kalifornie, nebo…

Ani ne, to mě moc neláká. Při bikrosových závodech po světě se teď stavějí fakt těžký tratě, obrovský skoky. Je to docela dřina a zajezdíš si, nepotřebuješ hledat něco víc.

Dá se pocit absolutní nirvány zažít na vítězných závodech?

To je něco jinýho. Jo, chceš si to užít, ale máš plno starostí okolo. Musíš něco splnit.

Spíš pocit z dobře odvedené práce?

Když se to povede.

Vážně to vítězná euforie nedorovná?

Možná při prvním titulu mistra světa v Luganu 2003. Ta trať mě bavila, užil jsem si to a ještě vyhrál.

Fourcross vypadá jako drsná chlapská záležitost. Kdežto bikros, na nějž jste se vzhledem k olympijské premiéře teď zaměřil, má pořád spíš obrázek dětské dováděčky…

Tak to pozor, to se možná jenom zdá! Máš přímo na trati víc soupeřů, špička je vyrovnanější, pořád se něco děje. Ani mistr světa se teď v Pekingu nedostal mezi dvaatřicet nejlepších. Navíc olympiáda přinesla další vzestup a prestiž. Bikros už jezdí chlapi silný skoro jako sprinteři.

Jeden by se podivil: Blbne si na kole a slušně za to vydělává. Vy jste nikdy „pořádně“ nepracoval, že?

Posunul jsem se plynule z juniorů do elity, přišli sponzoři. Chodil jsem do školy, ale to kolo mě živí. Jsem rád, že mám koníčka, za něhož mi platí.

Slušně, ne?

Nestěžuju si.Můžu si dovolit, co potřebuju. Nestrádám, cestuju, investuju.

Platí vám za výsledky i za reklamu.

Nejdřív musíš udělat výsledky, abys zaujal. Starší rideři jako Brian Lopes a další už jsou značka. Ono to vážně funguje. Jako kluk jsem taky koukal, kdo na čem jezdí, co má za rukavice, čepice, a chtěl je taky.

Možná nepřehrabujete miliony jako ti, co se spojují s velkohokynářstvími, zato máte solidní a výjimečnou image. Reklama Author Gang patří k velmi vydařeným.

Vymyslel si ji pan Havlena, majitel značky, a my to odehráli. Bavilo mě to.

Bikeři – sjezdaři jsou považováni za výstřednější chlapíky. Vy mezi nimi působíte někdy trošku nepatřičně.

Nejsem kalič, buřič. Přišel jsem z bikrosu, který má charakterem blíž možná k dráhové cyklistice.A to jsou slušní zodpovědní sportovci (smích). Když nebudeš trénovat a budeš pařit, nemáš šanci.

Každý den sedíte na kole?

Dá se říct, že jo. Aspoň pro pocit.

Jakými tréninkovými výkony v posilovně se můžete pochlubit?

Tak se to nedá poměřovat. Kluka, co zvedne v dřepu dvousetkilovou činku pak zajede ten, kdo nedá ani sto padesát. Poměříš se jenom na dráze.

Freestylový motokrosař Petr Pilát byl přesto po návštěvě legendárního Travise Pastrany překvapený, co všechno zvládne.

No jo, vypadá to možná, že si jenom užíváš, jezdíš si a děláš blbosti. Ale zatím pořád dřeš.

Neříkejte, že jste nikdy neudělal pořádný průšvih?

Ne, asi ne… („Teď opravdu pozorně poslouchám. To mi přišlo docela vtipný,“ vkládá se do hovoru manažer Zdeněk Pól.) Někdy se na party rozjedeš, to jo. Zrovna před dvěma týdny jsem měl premiéru u Red Bullu a to jsem se musel předvíst. Ale fakt nejsem rebel. Možná překračuju rychlost v autě.

Ani si nepouštíte nahlas rádio?

Poslouchám vždycky hudbu toho, s kým jedu. Sám si moc nevybírám, dávám přednost rádiu podle nálady. Hard core i pop. A teď jsem křtil album kapelky Status Present.

Vaše tělo zdobí jen jizvy nebo čerstvé odřeniny. Chybí vám tetování, kruhy v uších, nebo nose. Proč?

Jsem posera. Říkal jsem si: po prvním titulu mistra světa dám kéru, určitě. A vyměk jsem. Nemám na to odvahu.

Zato na kole?

To jo, ale v rozumný míře. To je rozdíl, co posouvá špičkovýho jezdce od těch dobrejch. Musíš si tu hranici strachu posunout. Ale mít ji pod kontrolou, nebejt blázen. Mít to v sobě. Asi jsem se narodil závodníkem, co umí jít po vítězství.

Takže nevypínáte mozek?

Když vidím kluky na freestylovejch motorkách, pomyslím si, to jsou magoři. Oni si myslej to samý o nás. Ale tak to není.

Okolo bikerů se motají docela zajímavé holčiny. Jaký je váš typ – akční, nebo opak, aby zachovala rovnováhu?

Já akční holku nikdy neměl, „smůlu“mám spíš na modelky. Na kole by asi moc jezdit neměla, maximálně na výlet. Atletky fakt ne.

Z toho může vyvstat problém, kam doma se špinavým materiálem?

Občas se to stává. Ale většinou pochopí, že to kolo umě doma prostě bude.

Umíte si představit, jak až jednou přijde rodina, přibrzdíte?

To nejde. Když máš dítě, taky nepřestaneš jezdit autem.

 

Michal Prokop

Věk: 26 let, biker, Author team, žije v Praze Jezdí fourcross (disciplína, kde čtyři jezdci bojují ve sjezdu na stejné trati proti sobě) a bikros (menší kola na speciálních přírodních dráhách se skoky), který čeká olympijská premiéra v Pekingu 2008. Loni reprezentoval i na dráze v týmovém sprintu. Úspěchy: 4X: mistr světa 2003 a 2006, vítěz Světového poháru 2004 a 2006, mistr Evropy 2003 a 2004, vítěz prestižní americké série King of the Mountain 2005 a 2006. Bikros: vítěz známého podniku Superior 2006