Micka v březnu v Izraeli plaval premiérově v kariéře 10 kilometrů a prvně v moři. A zjistil závažný problém. Když vedl celé startovní pole, plaval jiným směrem. Je totiž dalekozraký a neviděl bójky. "Když jsem zakufroval, tak jsem byl naštěstí vpředu a všichni plavali za mnou, bylo to tak pět set metrů navíc," řekl s úsměvem na dnešní prezentaci olympijské kolekce plavek český rekordman na dlouhých bazénových tratích.

ČTĚTE TAKÉ: Čechům mají na OH pomoci karbonové plavky. Baumrtová je pověrčivá na čepičky

Nezvyk pro něj představovaly i přírodní voda, vysoké vlny a medúzy. "Voda byla dost kalná, moc jsem toho neviděl. Příště si na závody vezmu čočky," plánoval. Závod se konal na šest okruhů a více než polovina Micku nebavila. Dokonce nechal soupeře odplavat a pak je cvičně doháněl. "Nudil jsem se příšerně," podotkl český plavec se smíchem.

Poprvé poznal i nástrahy hromadného plavání, při kterém často dochází mezi závodníky ke kontaktu. "Poslední dvě kola se začalo zrychlovat a závodit, to jsem byl ve svém živlu, ale začali jsme do sebe vrážet," vyprávěl Micka. "Brýle mi naštěstí nikdo neskopnul, ale měl jsem od soli a plavek do krve rozedřené trapézy," uvedl.

Italovi vrazil do žeber

A došlo prý i na lokty a pěsti. "Já je měl ostré," pousmál se Micka. "Dotíral na mě pořád nějakej Ital a hrozně mě štval, tak jsem počkal, až bude dělat nádech, a vrazil sem mu pěstí do žeber," prozradil. "Skoro se zastavil a já mu odjel. A vtipné bylo, že dostal žlutou kartu," přiznal se smíchem Micka.

Dálkovému plavání se může věnovat letos i proto, že na olympijských hrách v Riu jsou závody v otevřené vodě na programu až po bazénu. Pokud by se do Ria dostal, nic to na jeho prioritách nezmění. "Je to pořád jen a pouze doplněk. Pojedu si to svoje a buď to vyjde, nebo ne. Nemám co ztratit," řekl jistý účastník her v bazénovém plavání.

Mohl by ale jednou napodobit dvojnásobného olympijského vítěze a mistra světa Usámu Mellúlího z Tuniska, který vyhrál v Pekingu olympijské hry na své silné trati 1500 metrů a o čtyři roky později v Londýně ovládl závod na 10 km. "Dálkovému plavání se můžu věnovat až za pár let, jsem ještě mladý," plánoval jednadvacetiletý kraulař. "Dálkoví plavci stejně trénují v bazénu," dodal.