Předchozí
1 z 5
Další

Milan Hnilička poskytl 8. prosince v Praze rozhovor Deníku.Milan Hnilička.Zdroj: Deník / Martin Divíšek

VEČÍREK V HOTELU. Špatný vzor. Tohle spojení dvou slov se skloňovalo po skandálu, v němž Hnilička sehrál jednu z ústředních rolí. Bez skrupulí jel do Teplic slavit narozeniny v zavřeném hotelu, když ostatní dodržovali (měli dodržovat) nejpřísnější protikoronavirová opatření. Kdyby šlo o párty hokejistů, leckdo by ještě mávl rukou, ale v lednu se juchalo na počest kontroverzního podnikatele Petra Bendy. Byl u toho i policejní šéf nebo někdejší premiér Jiří Paroubek. Trest? Hnilička se vzdal mandátu poslance, ale v čele agentury zůstal. Díky podpoře ostatních funkcionářů a sportovců (třeba Jaromíra Jágra), kteří si vesměs přáli jeho setrvání. „Nemůžeme si dovolit situaci destabilizovat,“ prohlásil tehdy Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.

Milan Hnilička.
Mejdan v Teplicích: Hnilička slavil navzdory omezením, vzdá se mandátu poslance
Milan Hnilička, šéf Národní sportovní agentury
Anketa v českém sportu: Od koho má Hnilička podporu, od koho ne? Podívejte se

ZAVŘENÉ TĚLOCVIČNY. Ukázalo se, že Hnilička nemá politiku v krvi. Někdejší hokejový gólman byl během pandemie několikrát "převálcován". Neměl moc a vliv na to, aby prosadil otevření tělocvičen (hal, bazénů…). Jednou ho obešel Roman Prymula, potom zase Jan Blatný. A celý zmatek vyvrcholil třetím ministrem zdravotnictví, Petrem Arenbergerem. Na neschopnost se domluvit dopláceli ti, kteří za nic nemohou. Děti. "Rozhodnutí zavřít sportoviště bylo čistě ze strany epidemiologů," řekl Hnilička v rozhovoru pro Deník. Ano, hlavním viníkem je koronavirus, jenž zabil spoustu lidí. Ovšem šéf agentury nedokázal přesvědčit kolegy, proč to (skoro všude) v Evropě jde a tady ne. Nepomohl ani Robert Plaga, který jako ministr školství na tělovýchovu naprosto rezignoval.

Milan Hnilička poskytl 8. prosince v Praze rozhovor Deníku.Milan Hnilička.Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Trénink v roušce? Takhle to vypadá na hokeji...
Apel osobností: Sport je zásadní, rodiče už mají svých starostí dost
Barbora Špotáková (vlevo) a Kateřina Emmons (vpravo) vzaly své děti na vycházku. Do toho vymyslely soutěž v přetahované s lanem
VIDEO: Mámy bijí na poplach. Emmons a Špotáková se ozvaly v kampani

PODIVNÝ PRŮZKUM. Podivný, hloupý, skandální. Průzkum popularity jednotlivých sportovních odvětví skončil fiaskem. Národní sportovní agentura zjistila, že Češi holdují kuželkám nebo motorsportu. Diskuse vyvolal fakt, že třeba fotbal u pěti tisíců respondentů skončil hluboko v poli poražených. "Samotného mě to překvapilo," řekl v lednu letošního roku Hnilička. Samotný průzkum rozhodně nebyl udělán dobře - kupříkladu v přehledu chyběly sporty jako běh a snowboarding, čehož si všimla i Eva Samková. Výsledky by asi nezpůsobily takový poprask, kdyby nešlo o peníze. Jenže právě o ně šlo. Atraktivita jednotlivých sportů byla využita jako jedno z kritérií při rozdělování dotací. Nejdříve měl průzkum hrát zásadní roli, po kritice ovšem úředníci otočili. 

Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička a premiér Andrej BabišŠéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička a premiér Andrej BabišZdroj: Profimedia

Milan Hnilička.
Reakce na Hniličkův průzkum: Poprask jen někde, Kaderka hovoří o pseudoanketě
Eva Samková
Ignorace zlatého českého sportu? Samková: Zavolám Ester kvůli revoluci

EXTERNÍ FIRMA. Nový úřad byl pod drobnohledem - médií i opozice. O rozdělování dotací se vedly debaty ve sněmovně, každý najednou věděl, co sport potřebuje a co ne. Hnilička správně bojoval za to, aby peníze chodily do klubů a svazů včas (nikoliv v listopadu - taková byla předchozí praxe na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy). Jenže začal špatně. Najal si externí firmu, která zpracovávala samotné dotace pro rok 2021. "Nechápu, proč to nedělají sami," zlobil se poslanec (a šéf skokanů na lyžích) Jakub Janda, kritik šéfa Národní sportovní agentury. Jenže zkuste během krátké doby vyřešit deset tisíc žádostí… Kontrakt získala významná poradenská společnost Moore Czech Republic. Dostala za to skoro šest milionů korun.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (vlevo) a předseda ČUS Miroslav Jansta.Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (vlevo) a předseda ČUS Miroslav Jansta.Zdroj: Česká unie sportu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (vlevo) a předseda ČUS Miroslav Jansta.
Záchrana českého sportu? Peníze za koronavirus
Místopředseda České unie sportu Marek Hájek
Funkcionář Hájek o dotacích: Sportovní prostředí má strach z úředníků

VÝMĚNA PODŘÍZENÝCH. Zní to jako marginálie, ale možná je to největší důvod Hniličkova odchodu. Zatímco na začátku si mohl určovat, s kým bude pracovat (a s kým ne), po aférách musel srazit podpatky. Jeho nadřízený, premiér Andrej Babiš, totiž chtěl mít nad sportem kontrolu. Proto museli v agentuře v lednu skončit oba místopředsedové - expert na dotace Ivo Lukš a manažer chodu úřadu Michal Janeba. Ačkoliv nikdo oficiálně nepotvrdil, že šlo o politickou výměnu, zdroje Deníku i dalších médií to potvrzují. Na místo pod Hniličkou se posadily dvě ženy: Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová. Jejich minulost je podle serveru Neovlivni.cz pestrá a hlavně kontroverzní. První je blízká Babišovi a Agrofertu, druhá rozvrátila funkční univerzitu. 

Milan Hnilička poskytl 8. prosince v Praze rozhovor Deníku.Milan Hnilička.Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Milan Hnilička
Hnilička končí jako šéf Národní sportovní agentury. Nástupcem je Neusser