Umíte si představit, že se po lahvi brandy a více než dvaceti pivech udržíte na nohou? Andy Fordham nejen že dokázal po této koňské dávce alkoholu stát (a chodit) bez pomoci, navíc ještě zvládal hrát šipky. A jak – stal se mistrem světa.

Legendární anglický šipkař ve čtvrtek zemřel ve věku 59 let. V roce 2004 vyhrál světový šampionát organizace BDO, předtím byl čtyřikrát v semifinále. Fanoušci tělnatého „Vikinga“ milovali pro jeho nepřehlédnutelný zjev i přátelské chování, jenže Fordham zároveň dlouhá léta bojoval s osobními démony.

Gerwyn Price, nový mistr světa v šipkách
Rváč s přesnou rukou. Jak se z ragbisty stala hvězda šipek

„Když jsem se poprvé kvalifikoval na mistrovství světa v Lakeside, byl jsem tak nervózní, že jsem do sebe vyklopil strašně moc chlastu. Nejhorší bylo, že jsem zápas vyhrál, takže jsem získal pocit, že to funguje,“ líčil Fordham před časem v rozhovoru pro Daily Mirror.

Pitím proti nervozitě

Jako ztepilý mladík hrával docela slušně fotbal a nic nenasvědčovalo, že to jednou „dotáhne“ na poněkud znepokojivou hmotnost 200 kilogramů. Kopané ale musel nechat kvůli zranění zad a kila začala brzy přibývat. K tomu se přidalo bohatýrské pití alkoholu, násobené tím, že Fordham s manželkou Jenny provozoval hospodu. Vždycky bylo s kým si ťuknout.

U terče to ale „Vikingovi“ šlo náramně. Brzy se stal jedním z nejlepších a nejoblíbenějších hráčů BDO a nakonec to dotáhl až k vysněnému titulu mistra světa. Před dramatickým finále proti Mervynu Kingovi do sebe dostal už zmíněnou flašku brandy a (prý) 24 piv. Tehdy to pro něj byl běžný denní příděl…

Finále MS v Lakeside Fordham vs. King v roce 2004:

Zdroj: Youtube

Alkoholem bojoval proti nervozitě. „Všude kamery, tisíce lidí v publiku. Nechtěl jsem vypadat jako idiot, tak jsem pil,“ líčil po letech pro The Guardian. Zápas o titul a šek na 50 tisíc liber vyhrál, jenže… „Vůbec si nepamatuji, že jsem přebíral trofej,“ vzpomínal.

Znovu se učil házet

Alkoholem a zničujícím životním stylem si nakonec zcela rozvrátil zdraví. Musel na několik operací, v roce 2008 podstoupil transplantaci jater a shodil po ní přes 100 kilogramů. Vrátil se i na šipkové turnaje, kromě BDO se krátce pokoušel prosadit i v konkurenční organizaci PDC, nikdy už ale nezopakoval své dřívější úspěchy.

Lidé ho samozřejmě stále poznávali, byť hru, v níž svého času exceloval, se musel po všech zdravotních peripetiích v podstatě učit znovu. „Kamkoli jsem přišel a byly tam šipky, volali na mě, ať hodím 180. Nedokázali pochopit, že mám problém trefit tři single dvacítky,“ pousmál se smutně.

Šipkař Karel Sedláček
Šipkař Sedláček o roce mezi světovou elitou: Někdy je to tam ostřejší

Fordham je jakýmsi ztělesněním dnes už čím dál vzdálenější éry původně hospodské hry u sisalových terčů, kdy i elitní hráči nebojácně třímali v jedné ruce šipku a ve druhé půllitr piva. Svým zjevem se zdál být dokonalým opakem běžné představy o profesionálním sportovci. Jenže časy se mění a životospráva předních šipkařů s ní.

Fordhamův odchod je tak svým způsobem i symbolický. „Je strašně smutné, že Andy zemřel. Byl opravdovou legendou a gentlemanem našeho sportu. Myslím na jeho rodinu a přátele,“ reagoval další mistr světa Rob Cross. „Byl to přátelský obr, kterého všichni milovali,“ přidal se Bobby George, šipkařská legenda 80. let.