Na mistrovství světa poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Český tým na minulém mistrovství světa chyběl, ale před čtyřmi lety nečekaně došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na MS ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

"Byl vidět rozdíl v kvalitě hry a samozřejmě ve fyzické vybavenosti těch dvou týmů. Ale byly tam i pozitivní věci, máme se z čeho odrazit a připravit se na další zápasy," uvedl pro česká média trenér Jan Bašný. V dalším zápase změří jeho svěřenkyně v sobotu síly s Maďarskem a skupinu zakončí v pondělí proti Slovensku. "Na Maďarky se začneme připravovat už večer po zápase. Nejsou možná tak vysoké, silné, hra je trochu techničtější. Půjde o úplně jiný zápas," doplnil kouč.

Národní celek startuje na závěrečném turnaji ve Španělsku bez několika opor a s omlazenou sestavou, z úspěšného týmu z roku 2017 figuruje v aktuálním výběru jen pětice hráček. Do prvního duelu na šampionátu se z osmnáctičlenné nominace nedostaly mladá brankářka Malá a spojka Kašpárková.

Němky od úvodu potvrzovaly roli velkých favoritek a český celek dokázal držet krok jen prvních 10 minut.  "V útoku jsme nebyli schopni hrát to, co jsme měli. Nechávali jsme se často přerušovat. Jejich obrana, která se po naší první druhé přihrávce začala vysouvat, nám vadila při další hře. Pak jsme museli měnit kombinace. Při postupném útoku jsme ztráceli míče a byli jsme přerušovaní," řekl Bašný.

Český celek potvrdil, že se mu proti Němkám dlouhodobě nedaří. Reprezentantky prohrály vzájemný zápas i na Euru v roce 2018 a před osmi lety na mistrovství světa. "Mladé hráčky se dokázaly ve druhém poločase prosadit. Zlepšila se obrana, byla mnohem pohyblivější a aktivnější. Pokud hráčky byly schopné hrát to, co jsme si řekli, tak to vycházelo také v útoku," dodal Bašný.

"Dostaly jsme se do malého množství brejků. Všechny hráčky soupeře dokázaly běhat celých 60 minut. Kvalita je tak velká, že jsme se nestíhaly vracet," řekla křídelnice Veronika Malá, která byla se čtyřmi brankami spolu s Markétou Jeřábkovou a Dominikou Zachovou nejlepší českou střelkyní.