Elitní ukrajinští boxeři výrazně zvyšují morálku svého lidu před invazí ruských vojsk na území své rodné země. Se zbraní v ruce brání svou vlast také bývalí boxerští šampioni Vitalij a Vladimir Kličkové, přičemž Vitalij je starostou Kyjeva.

Soupeř se za Lomačenka modlí

U praporů území obrany zase působí boxeři Oleksandr Usyk a Vasilij Lomačenko. Posledně jmenovaný mezi profesionály získal světový pás ve třech vahách nejrychleji v historii boxu, k dlouho chystanému zápasu s neporaženým Australanem ale nakonec nedojde. „Ještě před invazí jsme uzavřeli smlouvu a dali jsme mu šanci i čas, aby se připravil. Ale nikdo nemůže zpochybnit, že teď svádí boj, který je mnohem větší než jakýkoliv boxerský zápas,“ řekl promotér Lou DiBella.

Mike Tyson.
Tyson zase šokoval. Prodává konopné žvýkačky ve tvaru ucha. Ukousnutého...

„K jeho rozhodnutí proto máme jen ten největší respekt,“ doplnil DiBella Podle posledních informací bude náhradním soupeřem Američan Devin Haney, jenž o zápas s neporaženým Australanem chtěl už v minulosti. „Naprosto respektuji tvé rozhodnutí a modlím se za tvoji zem. Prosím, buď zdravý a drž se! Až porazím Haneyho a situace na Ukrajině se uklidní, rozdáme si to v ringu jako dva opravdoví šampioni,“ vzkázal Lomačenkovi Kambosos.

Podpora ukrajinských sportovců

Rodák z Belgorodu byl při začátku ruské invaze na dovolené v Řecku, stejně jako u řady ostatních sportovců při prvních informacích o napadení Ukrajiny Ruskem neváhal, a jel svoji zem bránit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v zemi vyhlásil válečný stav, což v realitě znamená, že muži ve věku osmnáct až šedesát let se musí hlásit do zbraně a nesmí zemi za žádných okolností opustit.

To neodradilo ani bývalého úspěšného tenistu Sergeje Stachovského či mistra světa v biatlonu Dmytra Pidručného či jeho kolegyni z ženské reprezentace Julii Džymovou.K domobraně nedaleko Mukačeva narukovala například i horolezkyně Irina Galajová.

Uprchlíci z Ukrajiny ve vlaku směr Česko
Sport pomáhá Ukrajině. Nadšenci z baseballu hlásí: Integrujme děti mezi nás

Ta jako první Ukrajinka v historii pokořila obávaný Mt. Everest i K2. „Díky zkušenostem z hor jsem se nebála nastoupit k armádě,“ řekla odhodlaně Galajová. „Když jsem měla dost odvahy k výstupu na K2, musím přijmout svůj osud a být připravená bránit svůj domov.“