Před 3616 diváky v Rocknet Aréně neodvrátilo porážku ani 26 bodů kapitána Vojtěcha Hrubana. Ve vítězném týmu zazářil Ádám Hanga, který si díky 20 bodům a 12 doskokům připsal double double.

Zápas byl generálkou na mistrovství Evropy, jehož skupinu D hostí Česko v O2 areně. Národní tým vstoupí do turnaje v pátek 2. září proti Polsku.

České basketbalisty sráží zranění.
Klíčový mač. Kvalitu máme, ale podlamují nás absence, říká asistent Bartoň

Český tým stále postrádal se zraněným kotníkem na pravé noze rehabilitujícího Tomáše Satoranského, dalšího rozehrávače Víta Krejčího, jež se zotavuje pro problémech se žebry, a nemocného Jaromíra Bohačíka.

„Je hloupé, že jsme tenhle zápas prohráli. Měli jsme dva, tři momenty, kdy jsme mohli změnit zápas, ale udělali jsme stupidní chyby. V celém zápase nás trápil doskok. Je to zápas, na který musíme rychle zapomenout. Věřím, že příští týden s dalšími uzdravenými hráči ukážeme na EuroBasketu náš jiný level," řekl trenér národního týmu Ronen Ginzburg.

Hosté zářili na trojkách

Maďaři v úvodu prokázali pověst dobrých střelců z dálky a díky trojkám Dávida Vojvody, Szilárda Benkeho a Mikaela Hopkinse drželi krok s českým týmem, který šel třikrát do vedení a pět bodů dal do stavu 7:3 Ondřej Balvín. Střelecky se k němu přidali kapitán Vojtěch Hruban a Patrik Auda a přetahovaná o maximální vedení o dva body skončila po první čtvrtině 23:23.

V úvodu druhé desetiminutovky dostali Maďary do čtyřbodové náskoku Hanga a Ákos Keller. V polovině druhé čtvrtiny Češi po Balvínově smeči a třem proměněným trestným hodům ze čtyř Hrubana otočili stav na 35:33. Maďaři díky Hopkinsově trojce a koši s proměněnou šestkou Rosca Allena odskočili na 39:35.

Patrik Auda je neodmyslitelnou součástí zlaté generace.
Auda už je In. Oprášil brněnský hantec a zve na domácí EuroBasket

Pak zase následovala devítibodová šňůra domácích, kterou načal dvěma koši Jan Veselý a dokonali Auda s Hrubanem, který dal trojku. Na závěr prvního poločasu ale sérií 8:0 strhli Maďaři na svou stranu náskok 47:44.

Hruban v poslední sekundě trefil jen obroučku

Na začátku druhého poločasu na vedení soupeře 49:44 odpověděl Veselý pěti body a asistencí na koš Tomáše Kyzlinka. Následně Ondřej Sehnal otočil na 53:49. Ve třetí čtvrtině už tým kouče Ronena Ginzburga soupeře nepustil. Maďaři dokázali dvakrát srovnat skóre, i když po Hrubanově těžké trojce to bylo už 62:58. Náskok tří bodů do konce třetí čtvrtiny ale zajistil třemi úspěšnými šestkami Martin Peterka.

Poslední část začal sedmou maďarskou trojkou v utkání Hanga, odpověděl sice Balvín, ale v bodově slabé pasáži posunul Maďarsko do vedení 68:67 Keller. Hned sice zareagoval po Audově asistenci Veselý, na Hangův koš průnikem Hruban, ale po dvou šestkách Jánose Eilingsfelda, trojce Zoltána Perla a dalším dvěma trestným hodům Allena vedli hosté 77:71. A vzápětí i o sedm bodů.

Tomáš Satoranský v dresu české reprezentace.
Muž, který znamená příliš mnoho. Reprezentace bez Satoranského? Hrozil by krach

Dvěma trojkami udržel český výběr ve hře Hruban, který pak dal stejně jako Hanga jen jednu ze dvou šestek a s klaksonem trefil z vlastní půlky obroučku, takže na prodloužení nedošlo.

"V takovýchto zápasech musíme hrát líp v obraně, s větší energií a ukázat, že jsme lepším týmem. Bylo hodně momentů nahoru a dolů. Klíčové momenty, kdy jsme potřebovali dobrou obranu, tak bohužel nepřišla," litoval reprezentant Patrik Auda.