Adam Gawlas je vicemistrem světa do 18 i 23 let, na mistrovství Evropy se ale objevil poprvé. „Bylo to super. Už jen to, že jsem se tam dostal, byl neuvěřitelný úspěch. Doufám však, že to nebylo naposledy, co jsem si takový turnaj zahrál,” usmál se v rozhovoru pro Deník.

Evropský šampionát se konal v rakouském Salcburku a mladík z Návsí na něj jen tak nezapomene. „Panovala tam skvělá atmosféra, bylo tam hodně lidí, takže pecka. S tátou jsme se prošli po městě, Salcburk je nádherný,” řekl Gawlas, jenž se na šampionát dostal díky výsledkům na okruhu European Tour.

Šipkař Karel Sedláček
Šipkař Sedláček o roce mezi světovou elitou: Někdy je to tam ostřejší

Ve své premiéře na turnaji vyhrál 6:4 nad Joe Murnanem a postoupil do osmifinále, ve kterém na něj čekal nejlepší hráč planety Gerwyn Price. Gawlas začal skvěle, vyhrál první dva legy a dobře si počínal i v tom třetím. Zkušený soupeř ale vzájemný souboj nakonec otočil a zvítězil 10:3.

„Abych ho porazil, tak bych musela hrát celou dobu tak, jako v prvním legu. Každopádně to byla skvělá zkušenost. Byl to takový bonus, že jsem si s ním mohl zahrát,” řekl český šipkařský talent, který už narazil na devět z deseti nejlepších šipkařů světového žebříčku.

Bez píle to nepůjde

Adam Gawlas letos hraje svou první sezonu v profesionální organizaci PDC, ve které působí i Karel Sedláček. A souboje s elitou si užívá.

Fallon Sherrocková
Opět přepsala historii. Šipkařka se mezi muži probila do finále, strašila hvězdu

„Zatím jsem si na žebříčku uhrál patnáct tisíc liber. Letos bych se chtěl dostat ale tak na dvacet tisíc. Příští rok totiž budu mou kartu obhajovat,” prohlásil mladý šipkař a dodal: „Je tam větší tlak, je třeba bojovat o peníze do žebříčku. Snad se do toho ještě více dostanu, musím zlepšit stabilitu mých výkonů. Mám ale ještě dost času, někomu už je i třicet, čtyřicet nebo padesát let, já jsem jeden z nejmladších. Ještě toho mám hodně před sebou.”

Gawlas, který v únoru oslaví dvacáté narozeniny, díky šipkám procestoval už kus Evropy. Hrál v Turecku, Rakousku, Maďarsku, Německu, Gibraltaru nebo Anglii, kam se na začátku týdne vydá znovu.

Andy Fordham v akci.
Milovaný obr zemřel. Mistr světa si po náloži piv nepamatoval své životní finále

„Čekají mě tři Players Championship. Potom hned letím do Německa a pak se vracím domů,” nastínil svůj plán šipkař, který už se také chystá na kvalifikaci o postup na mistrovství světa. „Pokud se mi zadaří, tak mám určitě šanci, že se na turnaj dostanu,” doufá.

Adam Gawlas je teprve na začátku kariéry, má však skvěle našlápnuto. „Musím makat, protože bez píle to nepůjde. Šipkami se dá uživit, ale ještě se musím více zlepšit. Hodně mi pomáhají také sponzoři,” uzavřel.