Miroslav Pelta, majitel klubu z Jablonce a někdejší předseda fotbalové asociace (FAČR), a Miroslav Jansta, vlivný právník a šéf České unie sportu (ČUS), jsou obžalováni v kauze rozdělování sportovních dotací.

A právě dnes začíná proces, který bude rozhodně ostře sledovaný. Vedle dvou velkých jmen jsou obžalovaní ještě bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, někdejší vysoký úředník ministerstva Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Jako právnické osoby stanou před soudem také FAČR a ČUS.

„To, že se případ dostal až k soudu, není nijak překvapivá zpráva. Tento krok byl poměrně předvídatelný. Další postup je tak nyní na nezávislém soudu, kde se, věříme, prokáže nevina asociace,“ uvedl mluvčí fotbalové asociace Michal Jurman.

Jeho organizace je sice velmi významná, ale v centru dění budou během procesu především Pelta s Janstou. Je jasné, že nejde o žádnou prkotinu, protože kvůli případu dokonce rezignovala ministrině školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Ovlivňovali tok financí do sportu

Skupina je viněna z toho, že (samozřejmě ve svůj prospěch) ovlivňovala tok financí do sportu. Pelta měl přes náměstkyni Kratochvílovou, jíž dokonce podle policistů platil v samém centru Prahy byt, tlačit, aby šlo více peněz do fotbalu, spřízněných klubů…

Jansta zase podle obžaloby zařídil, že jeho unie získala peníze na úkor olympijského výboru.

Kolem případu je rušno, na veřejnost se dostaly i některé odposlechy. Pro větev kolem Pelty je zásadní třeba tato věta: „Rozumíš, to je třeba taktika, ale já potřebuji, aby to začalo šestkou.“

Pelta to řekl Kratochvílové 24. ledna 2017. Ministerstvo školství chtělo dát asociaci na dotacích 581 milionů, pak dokonce jen 553 milionů. A šéfovi se to nelíbilo. Nakonec se povedlo přidat 9 milionů na číslo 562 a tento rozdíl je brán jako škoda. Podobných akcí bylo více tedy aspoň podle policie.

Skupina byla zatčena v květnu 2017. Pelta ve vazbě strávil měsíc, Kratochvílová téměř čtvrt roku. Jansta byl stíhán na svobodě.