Hrozí, že z pětiboje vypadne jízda na koni a bude nahrazena jakýmsi překážkovým závodem. Verdikt má padnout 12. a 13. listopadu na kongresu v Guatemale. Tam by se mělo rozhodnout, jak bude pětiboj vypadat v následujících letech.

Vůči vizi předkládané vedením Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) v čele s prezidentem Klausem Schormannem se zformovala silná vlna odporu. Jedním z hlasitých kritiků je i Český svaz moderního pětiboje (ČSMP).

Proti vedení UIPM se chystá vystoupit bývalý australský pětibojař Alex Watson, účastník tří OH, který se na kongresu pokusí Němce Schormanna sesadit. „Kvůli dlouhotrvajícím systémovým selháním je náš sport ve velkém problému. Někdo musí vzít zodpovědnost do svých rukou. Jsem připraven nabídnout závodníkům vedení, jaké si zaslouží,“ říká.

Jezdectví je prý zastaralé

Snaha o vyřazení jízdy na koni z programu moderního pětiboje není podle něj jediným problémem. „Jde o etiku, transparentnost a způsob, jakým UIPM vedlo náš sport v předchozím dlouhém období. Prezident ztratil důvěru závodníků a jeho pozice je neudržitelná,“ vzkazuje Watson.

Schormann, který mimochodem vede pětiboj od roku 1993 a je nejdéle vládnoucím bossem z federací olympijských sportů, předsedá pracovní skupině, jež předložila návrh překážkové disciplíny coby náhrady za jízdu. Změna podle něj napomůže tomu, že se pětiboj stane populárnějším a dostupnějším sportem. Jezdectví je prý už zastaralé.

Watsona podpoří olympijský vítěz

Zrušení parkuru si vedení UIPM za podezřelých okolností odsouhlasilo na loňském kongresu. Plány federace se ale střetly se silným odporem závodníků. Jejich hlas reprezentuje hnutí Pentathlon United a právě s ním je spojený Watson. Do boje vstupuje s významnou podporou britského mistra světa a olympijského vítěze Joa Choonga.

„Alex Watson prokázal vůdčí schopnosti. Především je to ale někdo, kdo chce naslouchat závodníkům i širší komunitě,“ oceňuje Choong, který se proti vyřazení parkuru důrazně ohrazuje. „V posledním olympijském cyklu vedení UIPM selhalo při modernizaci jezdectví a zmohlo se jen na chabé pokusy rozšířit zájem o náš sport i za hranice publika.“

Brit je přesvědčený, že vedení UIPM představilo naprosto nesouvisející pátou disciplínu bez řádného testování či konzultace se závodníky, na kterých by mělo nejvíc záležet. „Pokud nezasáhneme, mnoho sportovců i členů realizačních týmů přijde o živobytí. Nejhorší ale je, že ztratíme sport, který milujeme,“ líčí Choong.

Proti změnám v pravidlech se silně vymezuje ČSMP. „Vždycky jsme stáli, stojíme a budeme stát za našimi závodníky. Bránit jejich zájmy považujeme za jeden z hlavních úkolů. Proto budeme všemi demokratickými prostředky usilovat o zachování jízdy na koni jako nedílné součásti pětiboje,“ stojí v prohlášení výkonného výboru českého svazu.

Trenér Kučera je skeptický

Reprezentační trenér Jakub Kučera, který bude coby delegát zastupovat ČR na kongresu, si myslí, že Watson nemá moc velkou šanci. „Rád bych tomu věřil, ale v tuto chvíli je to bohužel nepravděpodobné. Hlasovat totiž budou i země, které, které v oficiální mezinárodní databázi nemají žádné registrované závodníky,“ vypráví.

„V roce 2032 se olympiáda uskuteční v Brisbane, což znamená jediné: Australani mají enormní zájem, aby moderní pětiboj společně s jízdou na koni v programu nescházel,“ pokračuje. „Kéž by Watsonův záměr rozjel alespoň dílčí změny. V našem sportu potřebujeme lidi, kteří by z něj udělali atraktivní odvětví.“

Skepse podle Kučery převládá i proto, že se federace nepochopitelně rozhodla pro volbu online. „Tím, že moderní pětiboj zatím nebyl zařazený do předběžného programu OH 2028, dojde velmi pravděpodobně k tomu, že projde návrh, aby se jízda na koni od roku 2025 nahradila překážkovou disciplínou,“ myslí si.

„A tak to vypadá, že i bez parkuru nebude pětiboj zařazený na hry do Los Angeles. Hlavně proto, že překážková disciplína nemá ani v této chvíli žádná pravidla. Jde zkrátka o nepřipravený produkt. Federace se tím ocitne pod obrovským tlakem, jelikož i zbylé země pochopí, že se moderní pětiboj musí řídit úplně jinak,“ dodává.