Polívka s Bilkem prodloužili medailovou sérii českého moderního pětiboje na velkých šampionátech či olympijských hrách, která trvá už od roku 2001.

"Jejich výsledek a výkon je o to cennější, že konkurence byla opravdu velká. Řada týmů pojala mužskou štafetu jako test před olympijskými hrami, takže startovali nejlepší Britové, Maďar Marosi nebo Rus Lesun, kteří jsou v širším okruhu medailových kandidátů pro Rio," uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera v tiskové zprávě.

Česká dvojice začala výborně hned v bazénu. "Ondra si zaplaval osobák. Už po plavání to vypadalo, že vstoupili do závodu správnou nohou," řekl Kučera. Oba pak zašermovali s aktivní bilancí a v bonusovém kole přešli přes Bulhary, Španěly a Maďary. Prohráli až s Ukrajinci, takže skončili třetí.

"Jen nás na šermu trochu překvapilo, že mnoho týmů dalo své dlouhodobě lepší šermíře na dvojku, takže Ondra měl opravdu těžkou práci. Ale ve výsledku bylo vše v pořádku," uvedl Kučera.

Polívka zvládl obtížného koně

V parkuru českým pětibojařům prospělo, že do Sofie dorazili s předstihem a viděli testovací jízdy koní. Ačkoli Polívka dostal obtížného koně, na němž domácí závodník parkur málem nedokončil, dokázal si s ním díky dobrým informacím poradit. "Ondra i Martin zajeli každý za jednu chybu a jako jedni z mála stihli čas," ocenil Kučera.

V kombinované disciplíně si Češi medaili vzít nenechali. "Rusové byli neprůstřelní, byli lepší. Ale stříbro ohlídal Ondra zkušeně i s vědomím toho, že ho za dva dny čeká individuální soutěž. Jsme spokojení jak s výkonem, tak s výsledkem," dodal Kučera.

Ženská štafeta Barbora Kodedová, Lenka Bilková obsadila v pondělí 8. místo. Ve středu je na programu smíšená štafeta s Natálií Dianovou a Janem Kufem, kteří si loni doběhli pro zlato na mistrovství světa v Berlíně.

Mistrovství Evropy v moderním pětiboji v Sofii:

Muži - štafeta: 1. Lesun, Savkin (Rus.) 1511 b., 2. Polívka, Bilko (ČR) 1491, 3. Stasiak, Swiderski (Pol.) 1490.