Než se zapojíme do ohlušující kakofonie překřikujících se hlasů, podívejme se na fakta. Podle nedávno zveřejněné studie vypracované pro BBC se propast mezi odměnami pro sportovce a sportovkyně neustále zmenšuje. Momentálně má už 83 procent sportovních disciplín stejné prize money pro muže i pro ženy. Oproti obdobné studii z roku 2014 je to nárůst o 14 procent.

„Je povzbuzující, že čím dál víc sportovkyň je odměňováno stejně jako muži a že jsou šance ve sportu čím dál rovnější. Pořád ale ještě zbývá udělat hodně práce, aby se ženský sport dostal na stejnou úroveň jako mužský," uvedla pro BBC britská ministryně sportu Tracey Crouchová (ta mimochodem před lety ještě jako poslankyně vzbudila rozruch svou stížností na to, že má jako žena zakázáno hrát spolu s mužskými kolegy za parlamentní fotbalový tým).

Novak Djokovič skončil na Australian Open nečekaně už ve 2. kole.
Problémy v manželství, porážky. Djokovičovi nesvědčí ani tajemný guru

VĚČNÉ SPORY. JE MUŽSKÝ TENIS ZAJÍMAVĚJŠÍ?

Stejná úroveň mužského a ženského sportu? Právě tady je jádro většiny ohnivých sporů a hádek. Je totiž dost těžké posoudit, zda je rovné prize money vždycky spravedlivé. Například tenis oceňuje hráče a hráčky na grandslamech stejně. Začal s tím už na US Open v roce 1973 jako vůbec první sport ze všech. Jenže je to fér? Muži hrají zápasy na tři vítězné sety (ženy na dva), vrcholné zápasy mužské části turnajů jsou navíc obecně sledovanější a nic naplat napínavější.

„Ženy bojovaly za to, co si zaslouží, a to dostaly. Ale prize money by měly být distribuovány spravedlivěji na základě toho, kdo přitáhne víc pozornosti, víc diváků a na koho se prodá víc vstupenek," prohlásil loni hvězdný Srb Novak Djokovič a hned to schytal ze všech stran. Krátce předtím šéf prestižního turnaje v Indian Wells Raymond Moore dokonce řekl, že ženský tenis se jen veze na úspěchu toho mužského a že tenistky by kvůli tomu „měly každý večer klečet a děkovat bohu". Následně musel ve funkci skončit.

Když už je řeč o tenisu na grandslamech a společných turnajích už bývá prize money stejné, to ale rozhodně neplatí všeobecně. Většina mužských turnajů nabízí hráčům stále víc peněz než ty ženské.

Prize moneyZdroj: Redakce

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý.
Fotbal v moci stopek. Čeští trenéři (ne)odmítají revoluci

CHUDÉ PŘÍBUZNÉ VE FOTBALE

Zatímco sporty jako lyžování (alpské i běžecké), biatlon, atletika, plavání či většina cyklistických odvětví dnes mají stejné odměny pro muže i pro ženy, největší rozdíly mezi pohlavími panují v golfu a hlavně v tom nejpopulárnějším sportu vůbec fotbalu.

Ukažme si to na příkladech. Vítěz letošního golfového US Open Brooks Koepka si v přepočtu přišel na víc než 53 milionů korun, šampionka ženského US Open (bude se konat v červenci) si vydělá polovinu uvedené sumy. Přibližně podobný je rozdíl i na ostatních major turnajích. Dodejme jenom, že na rozdíl od tenisových grandslamů, což jsou společné turnaje mužů a žen, v golfu se jedná o samostatné akce.

Ve fotbale jsou rozdíly ještě markantnější. Tým mistrů světa dostane od FIFA lehce přes jednu miliardu korun (35 milionů liber), vítězky mistrovství světa žen inkasují odměnu ve výši necelých 60 milionů korun (2 miliony liber). A co třeba klubová Liga mistrů? Prize money pro vítězný Real Madrid letos byly přes 400 milionů korun, zatímco vítězky ženské obdoby soutěže z Lyonu si vydělaly 6,5 milionu.

Český tým (zleva) Lucie Hradecká, Petra Kvitová, kapitán Petr Pála, Barbora Strýcová a Karolína Plíšková s trofejí pro vítězky Fed Cupu.
Konec pražských triumfů? Finále Davis a Fed Cupu má pořádat cizí město

ČASY SE MĚNÍ, VÝVOJ SE NEDÁ ZASTAVIT

Ačkoli sportovní úroveň ženské kopané v posledních letech stále roste, popularitou a sledovaností se mužskému fotbalu nemůže ani zdaleka rovnat. Tomu odpovídají i příjmy. Někomu možná přijde nespravedlivé, když takový Wayne Rooney bere v přepočtu skoro devět milionů korun týdně, zatímco nejlépe placená britská fotbalistka a jeho sousedka z Manchesteru Steph Houghtonová si vydělá kolem dvou milionů ročně, ale taková je zkrátka ekonomická realita mužského a ženského fotbalu.

Vývoj se ovšem nedá zastavit. Dnes je nepředstavitelné, aby někdo řekl to, co před nějakými 120 lety prohlásil zakladatel moderních olympijských her Pierre de Coubertin: „Ženský sport je ten nejméně estetický pohled, který se může naskytnout lidskému oku." Ostatně ještě docela nedávno bývalý šéf FIFA Sepp Blatter v souvislosti se ženským fotbalem řešil hlavně to, zda by hráčky neměly nosit přiléhavější šortky. Tento přístup se mění. Třeba se i fotbalistky jednou dočkají stejných odměn jako jejich (přeplacení) kolegové.

Derby Slavia - Sparta
Jako utržení ze řetězu. Slavia a Sparta byly na lovu v cizině