V této rovině 49letá kajakářka poráží i opěvovaného Jaromíra Jágra, který musí ještě pěkných pár let přidat, aby s dvojnásobnou olympijskou vítězkou ve vodním slalomu srovnal krok. Hilgertová získala první medaili na mistrovství světa už v roce 1989. A tu zatím poslední před dvěma roky v Londýně. Obě byly v hlídkách, sama vybojovala dvě zlata a po jednom stříbru a bronzu.  Nyní bojuje o svou jubilejní třicátou reprezentační sezonu, byť v polovině domácí kvalifikace se jí tato příležitost poněkud vzdálila.

Jan Kuf.
Pětibojaři sice moc netrénovali, ale i tak slavili bronz

O nominaci na šampionáty soupeříte s ženami, které by mohly být vašimi dcerami. Jak jsou pro vás taková měření náročná?

Už necítím takový tlak jako v letech, kdy jsem vozila medaile. Říkám si, že můžu, ale už nemusím. Ale já chci a věřím, že všechno je v určité rovnováze. Když si to potřicáté za sebou vyjedu, bude to hezká statistika, ale když to nevyjde, tak se svět nezboří. Jsou i jiné věci. Mám rodinu a nabídku na zajímavou práci. Na druhou stranu jsem ze soubojů nervózní, ale to jsou běžné předstartovní pocity.

Musíte v tréninku pracovat jinak, abyste s mladšími držela krok?
Musím dbát o zdraví. Daleko pečlivěji se rozcvičovat a provádět různá kompenzační cvičení. Mám své roky a tělo regeneruje pomaleji. Závodění je náročnější i tím, jak se sport vyvíjí. Kvůli stavbě tratí musí být jízdy mnohem dynamičtější a silovější než v minulosti. Dřív stačila k úspěchu pouhá plynulost a udržení lodě ve směru, ale to už zdaleka neplatí.

Žijete jinak než vaše vrstevnice, které řeší jiné problémy, než jsou závody, soustředění a tréninky. Jak to vnímáte?
Není to tak úplně, i já řeším běžné životní situace. Jsem babičkou a velice si to užívám. Zatím všechno stíhám. Myslím, že jakékoli civilní povolání je srovnatelné s mým sportováním. Možná jezdím častěji pryč, ale zase mám na rozdíl od žen, co chodí běžně do práce, atypicky volný čas.

Zmínila jste zajímavou nabídku mimo vodní slalom. Odmítla jste ji kvůli pokračování v kariéře?
Nabídka pořád platí. Ve zkratce jde o to, abych se postarala o sportovní vyžití pro určitou skupinu lidí. Nebylo to formulováno tak, že musím přijít okamžitě. Všechno je zatím předběžné, ale uvažuji o tom. Řekli jsme si, že pojedu letošní sezonu a pak se uvidí.

Loni jste po šesti účastech na olympijských hrách chyběla v Riu. Jak složité bylo vaše rozhodování o pokračování v kariéře?
Vyhodnotila jsem to mnohem dřív než v předchozích sezonách. Rozhodování bylo o to snazší, že loňský rok byl výkonnostně slabší. Sice jsem pádlovala s chutí, ale nějak mi chyběl tah na branku.

RADOST V CÍLI. Hvězdou pražského maratonu byla Keňanka Valary Aiyabeiová.
Další rychlá Keňanka. Aiyabeiová zaběhla traťový rekord v maratonu

Čím si to vysvětlujete?

Bylo to asi tím, že jsem od jara věděla, že v půlce sezony budu chybět v Riu. Byla to trochu hluchá sezona a měla jsem z ní smíšené pocity. Jedna z prvních věcí, která mi na podzim utkvěla v hlavě, bylo to, že takhle kariéru nechci zakončit.

Říkala jste si, že by bylo lepší a stylovější odejít s odpovídajícím úspěchem, že?
Neměla jsem na mysli, že by poslední sezona musela skončit výsledkově nějak mimořádně, ale byla pocitově líp prožitá. To je důvod, proč jsem do toho ještě šla. Nemám to ale snadné a nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale zatímco mladé holky jdou nahoru, já to mám čím dál těžší.

Což se ukázalo i při úvodní kvalifikaci…
Vím, že i přes pozitivní pocity mi to nemusí vyjít.

Jiří Prskavec.
Jiří Prskavec: Snad domácím vyfouknu medaile