Bývalý československý a český reprezentant, trenér a mezinárodní rozhodčí Petr Hedbávný mluví o současném postavení sportovní gymnastiky v porovnání se světem.

Tkačevova letka, Kovacs salto, cukahara nebo ruské kolo. Nemáte tušení, o čem je řeč? Tajemné názvy skrývají prvky sportovní gymnastiky. Sportu, který bývalému Československu přinesl mnoho slávy a v podání dua Bosáková, Čáslavská také osm olympijských zlatých medailí a sedm titulů mistryň světa.

Na výchovu talentů v tradiční brněnské líhni dohlíží donedávna kouč juniorského národního týmu Petr Hedbávný. Bývalý reprezentant působil více než šest let ve Spojených státech amerických, přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a je na listině mezinárodních rozhodčích.

„V mládí mi všichni říkali, že s vrcholovou gymnastikou budu v pětatřiceti na vozíku. Zatím se na mně žádné postižení neprojevuje,“ směje se čtyřiačtyřicetiletý Hedbávný.

Kde je v současnosti česká gymnastika v porovnání se světem?

Její úroveň má sestupnou tendenci. Mezi ženami jsou pouze tři gymnastky, které mohou konkurovat světové špičce (Jana Komrsková, Kristýna Pálešová, Jana Šikulová – pozn. red.), což je patrné na výsledcích světového poháru. A mezi muži je to jen Martin Konečný. A jen bůh ví, jak dlouho tato generace vydrží.

Proč ta skepse?

Komrsková už mnoho let závodit nebude, Pálešová se Šikulovou snad vydrží do olympiády v Londýně v roce 2012. Konečného limitují zranění… (přemýšlí) Mladá mužská generace konkurenceschopná světu není.

Jak můžeme úpadku zabránit?

Naději vidím v zaměření na individuality. Na účast družstva na olympijských hrách můžeme skoro zapomenout. Šanci máme, pokud se budeme věnovat talentovaným jedincům. Slovinci nemají tak širokou základnu jako my, přesto berou medaile v jednotlivých nářadích.

Českou gymnastiku proslavila jména jako Eva Bosáková nebo Věra Čáslavská. Proč na ně nikdo nenavazuje?

Obě dvě žily ještě ze systému Sokola. Tak širokou gymnastickou základnu jako Československo neměl nikdo na světě. Tělocvična byla v každé vesnici, takže se proprala čtvrtina populace a individua〜lityse našli. V současnosti nemáme takové trenérské a materiální zázemí.

Kdy nastal zlom?

Ještě v osmdesátých letech za éry Říčné, Netušila a Černé těžilo Československo z podpory středisek vrcholového sportu a družstva získala šesté či osmé místo na olympijských hrách. Dřív do sportu přicházelo mnohem víc peněz a dostavily se výsledky, které sloužily jako propagace tehdejšího režimu. Ale změnou systému vše padlo. Trenéři odešli za lepšími výdělky.

Jinde podobné starosti neřeší?

Podle mě gymnastika končí u Rozvadova (západočeská obec při hranicích s Německem) a opět začíná v Čierne pri Čope (Ukrajina). V německém Stuttgartu jsou při světovém poháru narvané tělocvičny, Němky sbírají medaile na mistrovstvích a olympiádách. To samé Ukrajina, která čerpá ze sovětské tradice. Její závodníky jsme učili cvičit. A uprostřed, tedy v České republice, je jakési vakuum.

Vlajkovou lodí české gymnastiky ale zůstává Sokol Brno I. Souhlasíte?

Dá se říct, že v Brně je gymnastika na nejvyšší úrovni, což dokumentovaly výsledky republikových soutěží. Ženy z Brna vyhrály extraligu, první i druhou ligu. Muži brali v extralize druhé místo, první ligu ovládli. O něco silnější je v Brně ženská gymnastika, mužům ještě kraluje Praha kvůli Konečnému. Ale základ juniorské reprezentace už je v Sokolu.

Roste české gymnastice nová Věra Čáslavská?

Ženy mají naději v jedenáctileté Petře Fialové, která perspektivou dosahuje úrovně Pálešové. Přišla do Brna za českou trenérskou špičkou Katkou Janečkovou, navštěvuje sportovní třídu na Základní škole Sirotkova. Je bláhové hovořit o sedmi zlatých olympijských medailích jako v případě Čáslavské, ale má velký potenciál a měla by se v budoucnu rovnat Říčné nebo Šikulové.

Ještě nedávno vládli světové gymnastice jména jako Nadia Comaneciová či Vitalij Ščerbo. V současné špičce si zatím nikdo tak neotřesitelnou pozici nevydobyl…

Silné individuality jsou stále, například Američanka Nastia Ljukinová nebo některé čínské gymnastky. Úrovní jsou srovnatelné se zmiňovanými gymnastkami, ale nyní mají hvězdy kratší životnost.

Může na ně v nejbližší době někdo navázat?

Některý z čínských gymnastů se může dlouhodobé vlády ujmout, protože muži začínají později. K vrcholové gymnastice potřebují sílu, takže projdou pubertou a zrají až od šestnácti let. Nejlépe jsou na tom okolo dvacátého roku, kdy zesílí a jen nabírají zkušenosti. Až ty z nich dělají gymnastu, protože méně kazí.

Mezi ženami nepovstane nová vládkyně?

Nejspíš ne. Comaneciová závodila na olympiádě ve čtrnácti letech, což už se nikomu nemůže poštěstit. Minimální věk pro začátek světové kariéry vzrostl na šestnáct let. Vrcholová životnost holek se prodlužuje, protože se nevyždímají v šestnácti. Problémy přináší puberta, kdy dívky dospívají. Ljukinová přibrala tolik, že s gymnastikou přestala . Ovšem najdou se výjimky. Právě Comaneciová nebo Shannon Millerová zůstaly pořád stejné. Světlana Chorkinová vydržela mnohem déle, protože její tělesná stavba se neměnila.

Právě zkušenosti zdobí v pětadvaceti letech Janu Komrskovou…

Přesně tak, minimálně kazí. Předvádí svůj standard, ale nechybuje, a proto je jedenáctá na světě v přeskoku. Děvčata se potřebují na určitou hranici dostat v mládí, aby získala patřičný pohybový základ. Naučené sestavy pak jen udržují, nic nového se neučí. Repertoár občas doplní obtížnějšími prvky, reagují na změnu pravidel, která je jednou za čtyři roky. Ale nestane se, aby cvičily diametrálně odlišnou sestavu.

Co říkáte na vydařený comeback Komrskové?

V mládí se dostala na vynikající úroveň, která jí na světovou elitu pořád stačí. K tomu přidá výbornou techniku provedení a s jejím projevem nemusí přinášet nic nového.

Lze porovnat úroveň tří nejlepších českých gymnastek, i když se každá soustředí na jiné nářadí?

Nejvšestrannější je Kristýna Pálešová, což prokázala účastí v olympijském finále víceboje. Má vynikající čtyřboj a navrch velmi dobrá bradla. Jana Komrsková profituje u přeskoku ze své atletické postavy. Při rozběhu dokáže dát velkou sílu do odrazu, navíc je vysoká, a proto její projev vypadá daleko lépe než u drobných Číňanek. Může mít jednodušší přeskok, ale dostane stejnou známku.

Doménou Jany Šikulové jsou potom bradla.

Dalo by se říct, že je podobný typ jako Pálešová. Také je vícebojařka, ale rozdíl mezi nimi je v projevu. Kristýna působí rychlejším, svižnějším dojmem.

V čem spočívá síla čínských, ruských či rumunských gymnastů?

Čína je gymnastickou jedničkou a vychází z historické školy. Čínská akrobacie je nejlepší na světě, protože jde o jejich kulturu, životní náplň. Vyznačuje se švihem a elegancí. Rusové vychází ze systému školství, který poskytuje obrovskou základnu a jejich tréninková centra sbírají talenty. Už v raném věku jsou schopné podstoupit třífázový trénink, v tom je kultura Evropy jiná. Síla ruské školy po rozpadu Sovětského svazu slábne, proto někdy prohrává s Rumuny. Ti těží z propracovaného tréninkového systému, do něhož nenechají nikoho nahlédnout.

Může se západní Evropa těmto velmocím vyrovnat?

Francouzi, Holanďané nebo Italové se je snaží dohnat a k tomu pomáhají tréninkové kempy po celém kontinentu. Evropské země se navzájem posilují, proto se s nimi musí v individuálních soutěžích počítat.

Část veřejnosti tvrdí, že gymnastika škodí zdraví, zbytek ji považuje za dokonalý pohybový základ pro jakýkoli sport. Kde je pravda?

Mohu ji demonstrovat na sobě. V mládí mi všichni říkali, že s vrcholovou gymnastikou budu v pětatřiceti na vozíku. Uvidíme, jak na tom budu v padesáti, ale zatím se na mně žádné postižení neprojevuje. (smích) Moji kamarádi volejbalisté a fotbalisté mají problémy s koleny či zády, zatímco já se držím ve zdravotní pohodě a kondici. Je však logické, že žádný vrcholový sport není úplně zdravý. Jenže gymnastika je prioritním sportem v oblasti všestranného rozvoje.

Ubylo ve sportovní gymnastice zranění?

Zvýšení věkové hranice jí odlehčilo od těžkých úrazů. V současnosti není jako vrcholový sport tak zdraví škodlivá, jak se o ní hovoří. Třeba zavedení přeskokového stolu omezilo výskyt zranění. Pamatuji si případ, kdy americká gymnastka po rondátu minula nářadí, spadla na hlavu a skončila na vozíku. To už takřka není možné. Používají se pružnější podlahy, žíněnky, v tréninku molitanové jámy. Dříve se skákalo do písku nebo na překližkové podlahy. Konstrukce nářadí je na mnohem vyšší úrovni, opotřebení organismu není takové jako dřív.

Rumunka Raducanová vyhrála olympiádu v Sydney v patnácti letech a vzápětí ukončila kariéru. Je sportovní gymnastika pro ženy náročnější?

Podle mého názoru je moderní gymnastika daleko nebezpečnější než sportovní, protože závodnice při ní tělo až extrémně protahují. Vrcholný projev moderní gymnastky potom závisí na její elasticitě.

Strávil jste šest let v Americe. Jak na ně vzpomínáte?

Přišel jsem tam po olympiádě v Atlantě v roce 1996, kde americké družstvo zvítězilo a nastal tam gymnastický boom. Tělocvičny byly přeplněné. Mně pomohlo, že v Jižní Karolíně působili čeští trenéři, kteří naší gymnastice udělali jméno – Hanka Říčná a především manželé Křížovi. Ti pracovali ve středisku, kam jsem následně přišel. Na začátku jsem měl potíže s jazykovou bariérou, ale jinak to nebylo špatné. V Americe je rychlejší životní styl, víc o byznysu, ale proto bych ho nezavrhoval.

Přenesl jste si novinky do tréninku v České republice?

Vzal jsem si toho hodně, získal jsem ohromnou zkušenost. Působil jsem s čínskými, ruskými nebo německými trenéry a poznatky od nich využívám ve své práci. Každá škola má totiž svůj specifický systém.

Ve sportovní gymnastice se oddělili rozhodčí bodující obtížnost od těch, co mají na starost srážky při provedení. Jak změnu hodnotíte?

Donedávna byla maximální známkou desítka, kterou mohl dostat i méně kvalitní gymnasta, i když neměl nejobtížnější sestavu. Pokud někdo jiný předvedl nejnáročnější cvičení, ale za drobné chyby dostal srážky, byla mu obtížnost k ničemu. Gymnastika měla strop, přes který ji posunul až jiný systém bodování. Výsledná známka vzejde ze součtu dvou nezávislých skupin rozhodčích. Už se nestane, aby se na mistrovství světa sešlo patnáct borců s desítkou za obtížnost.

To zaručuje větší čistotu sportovní gymnastiky…

Rozhodčí nemohou výsledky tak ovlivňovat. Dříve si spočítali, kolik gymnastovi strhli, a pak svému favoritovi srazili o desetinu méně, což mu zajistilo první místo. Nyní už nevědí, jaká je výsledná známka. Gymnastika je regulérnější a objektivnější. Závodníci dostanou zaplaceno za to, co skutečně předvedou.

Kdo je Petr Hedbávný?

- Narodil se 15. července 1965 v Novém Městě na Moravě.
- Trénuje sportovní gymnasty v Sokolu Brno I., je mezinárodní rozhodčí.
- Je bývalým koučem juniorské reprezentace žen.
- Někdejší československý a český reprezentant ve sportovní gymnastice.
- Specializoval se na víceboj a hrazdu.
- Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), obor tělocvik a biologie.
- V letech 1996 – 2003 trénoval ve Spartanburg Gymnastics center v Jižní Karolíně (USA).
- Od roku 2004 přednáší na Fakultě sportovních studií MU v Brně.
- S manželkou Monikou má dceru Petru a syna Tomáše.