Plážové volejbalistky Markéta Sluková Nausch a Barbora Hermannová startují druhou společnou sezonu. Oproti loňské olympijské bude podstatně kratší s vrcholem na letním světovém šampionátu.

Světový pohár v beach volejbalu prochází velkými změnami. Prestižních turnajů je méně, mizí označení Grand Slam, nově se hodnotí hvězdičkami. Jeden z podniků nejvyšší kategorie se konal netradičně v únoru na Floridě. Český pár na něm skončil devátý.

Jak velký vliv měl brzký termín prvního turnaje na vaši přípravu?

Hermannová: Takhle brzy turnaje nebývají, většinou jsme v této době měly tréninkový kemp. Takže bylo třeba přizpůsobit přípravu. Některé herní věci jsme řešily dříve než obvykle.

Markéta Sluková a Barbora Hermannová na turnaji v Klagenfurtu.Zdroj: čtk

Po třech měsících přichází další velký podnik, tentokrát v Riu, dějišti loňských olympijských her. Bude pro vás turnaj speciální?

Sluková Nausch: My se hlavně hrozně těšíme, že už budeme hrát, protože po turnaji na Floridě jsme opět pouze tři měsíce trénovaly. Že jedeme právě do Ria, je o to příjemnější. Olympiáda pro nás byla krásným zakončením loňské sezony. Akorát se tentokrát nehraje na Copacabaně, což je velká změna, hrálo se tam vždy.

Na čem jste zapracovaly?

S: Na všem, protože příprava byla opravdu dlouhá. Udělaly jsme změny v technice i taktice, abychom byly variabilní. Zároveň jsme zapracovaly na mentální stránce, nově spolupracujeme se sportovní psycholožkou.

Co říkáte na změnu v systému turnajů?

H: Sezona je letos hodně krátká. Je to velká změna oproti tomu, na co jsme byly zvyklé. Velkých turnajů je méně, skoro o polovinu. Jsou mezi nimi týdenní pauzy, což dřív nebylo. Můžeme tak alespoň mezi turnaji ladit některé věci.

S: Rozdíl oproti loňsku je opravdu markantní. Objížděly jsme téměř vše, teď je turnajů mnohem míň. Loňský rok ale byl náročný, takže nám může pomoct, že letos bude sezona trochu kratší. Jsme teprve na začátku olympijského cyklu.

Uvidí vás fanoušci někde v Česku?

S: Chtěly jsme jet příští týden do Opavy. Musely jsme se ale přihlásit do Ria, abychom vůbec někde hrály, když je turnajů tak málo. Rády bychom si zahrály na české tour, ale turnaje se většinou kryjí. Kdybychom někde vypadly dříve, tak přijedeme.

Jaký je váš hlavní cíl v této sezoně?

H: Chceme se umístit v TOP 10 na mistrovství světa. Já tam startovala pouze jednou, Maki třikrát, ale nikdy z toho nebyl velký výsledek, což chceme vylepšit.