Tak ho alespoň definuje jeho předseda Marek Pakosta. Ve funkci má za sebou rok. Čas, který věnoval především restům. Tvář se mu ovšem rozjasnila při úspěších reprezentací nebo při pozorování špuntů na akcích Minivolejbalu.

Usedal na křeslo nejmocnějšího muže domácího volejbalu a nikdo mu negratuloval. „Nebál jsem se. Mám rád výzvy. Šlo mi spíš o motivaci,“ vzpomíná Marek Pakosta. „To, co se stalo, než jsem na svaz vstoupil, jsem už vážně neměl šanci ovlivnit. Ale teď mohu.“

Nejdůležitější bylo nastavit oblast kontrolních mechanismů. „Jeden člověk v minulosti zaúčtovával, připravoval platby a ještě je na konci autorizoval. Teď jsou procesy oddělené,“ vysvětluje předseda. „Je zaveden princip více očí. Kdyby v minulosti fungoval, na zpronevěru by se přišlo dříve a nešlo by o tak vysokou částku.“

Za ztrátou cirka 20 milionů korun, která se provalila v říjnu 2016, udělal Pakosta i svaz tlustou čáru. „Účetní, který peníze defraudoval, byl sice pravomocně odsouzený a má nařízeno je splácet, až bude na svobodě, ale víme, že je to nereálné. Částku jsme navždy odepsali,“ přiznává předseda.

Proto se snaží borci zápolící pod vysokou sítí hledět kupředu. Připravili nové logo, moderní vizuální identitu. „Jde o velmi důležitý krok. Signál, že jsme schopni se měnit nejen uvnitř, ale také směrem ven,“ zdůrazňuje.

Výkladní skříň? Národní týmy

Na podzim překvapili. Čeští reprezentanti vyválčili na mistrovství Evropy sedmé místo. Ženy od podobného úspěchu dělil jediný set, i tak byla dvanáctá příčka nad očekávání. V letošní sezoně budou oba výběry nejprve usilovat o vavříny v Evropské lize. „Chceme ji vyhrát a poprat se o účast ve Světové lize,“ říká volejbalista roku Jan Hadrava.

On a jeho spoluhráči mají výhodu, v polovině června pořádají Final Four v Karlových Varech a skupina s Finskem, Španělskem a Portugalskem jim slouží k rozehrání.

Něžnější pohlaví se musí mezi čtyřku kvalifikovat. „Favorit naší skupiny je Bělorusko. Uděláme všechno pro to, abychom papírové předpoklady vyvrátily,“ slibuje volejbalistka roku 2017 Michaela Mlejnková. Další dvě družstva (Španělsko a Slovensko) vyzvou Češky v Praze na Podvinném mlýnu.

Termíny 23. a 26. května budou vpravdě historické. Poprvé se ve stejný den i hale představí oba národní týmy. A předzápasy obstará Minivolejbal. „Věříme, že si akci užijí celé rodiny,“ zvou do ochozů reprezentanti.