„Je to už děsně frustrující…Snad se ještě dočkám,” přiznává dnes již 80letý legendární quarterback klubu Joe Namath, jenž před více než padesáti lety dovedl Jets k jejich jedinému Super Bowlu v historii.

Jedno z nejúspěšnějších spojení v historii NFL: Tom Brady (vlevo) a kouč Patriots Bill Belichick.
Bájný hegemon NFL na kolenou. Trapné prohry, otázky kolem legendy i malá naděje

Přitom před začátkem letošní sezony vypadalo všechno tak optimisticky. Neschopnost dlouhé roky získat franchise quarterbacka a špatný skauting mladých talentů byl rázem pryč. Mladý kádr Jets udělal v loňském ročníku skutečně velký progres.

Wide receiver Garrett Wilson se stal ofenzivním nováčkem roku 2022. Cornerback „Sauce” Gardner naopak nejlepším defenzivním mladíkem v lize. Obrana pod koučem Robertem Salehem patřila k nejlepším v soutěži a týmu tak chybělo jediné: schopný quarterback, pod kterým tým nebude ztrácet téměř vyhrané zápasy.

Zachrání nás, slibovali si fanoušci od Rodgerse

Po dlouhých jednáních s Green Bay Packers se klubu z New Yorku podařilo přivést jednoho z nejlepších za poslední dvě dekády v NFL. Nestárnoucí Aaron Rodgers, čtyřnásobný MVP NFL, si vybral právě Jets. Klub, jenž neúspěšně desítky let řeší zapeklitou pozici quarterbacka, a teď měl najednou k dispozici jednoho z nejtalentovanějších borců v historii zámořské soutěže.

Rodgers opustil „svůj” Green Bay po dlouhých osmnácti letech. V devětatřiceti se z nejmenšího města NFL stěhoval rovnou do New Yorku. Co na tom, že za pár měsíců mu bude čtyřicet. Nás rozhodně zachrání, říkali si fanoušci.

Tom Brady, dnes už naprosto neodmyslitelná legenda amerického fotbalu
Zámořský fenomén jménem NFL. Popularita zůstane i bez Toma Bradyho, míní expert

Úplně však zapomněli, že Rodgers v poslední sezoně v Green Bay nezvykle často chyboval, hned dvanáct jeho přihrávek zachytili během ročníku obránci soupeře. Takové statistiky neměl celých 14 let. Rodgers je navíc svéráz, nevyjde úplně s každým. Spoustu věcí si bere osobně, vedení Packers z něj roky bolela hlava a fandové vášnivě diskutovali, kam si to namíří dál. Výměna byla i pro ně nakonec určitým vysvobozením.

Hororový start velké posily

Nadšení fanoušci Jets si ovšem novou hvězdu mohli užít pouze tři a půl minuty. A to doslova. V zahajovacím zápase s Buffalo Bills totiž po regulérním stržení obráncem na zem musel ze hry odstoupit. Hned při prvních zpomalených záběrech bylo jisté, že si poranil achilovku. To následně potvrdila i další vyšetření magnetickou rezonancí. Přetržená levá achilovka, Rodgers má po sezoně a sen fanoušků Jets o play-off zase mizí v dáli.

„Nemusí, mají skvělou obranu, ta je může do play-off dotáhnout,” dával naději fanouškům novinář Peter Schrager a připomněl, že i s náhradníkem Zachem Wilsonem Jets úvodní zápas dokázali vyhrát 21:16 v prodloužení. Mladý Wilson navíc nebyl jen kariérním náhradníkem.

Nedávná dvojka draftu 2021 měla být velkou budoucností Jets. Jak už to ale v klubu bývá, první dvě sezony z jeho strany byly spíš plné školáckých chyb, a i proto klub tolik prahnul po zkušeném quarterbackovi, od kterého by se Wilson mohl učit. Stačilo však jen několik málo vteřin a co se v offseason naučil, musel okamžitě ukázat na hřišti. Velice těžká situace.

Americký fotbal doma:
Česká Snapbacks liga už zná své účastníky pro sezonu 2024. Do nejvyšší ligy se vrací Pardubice Stallions, kteří letos vystřídají Brno Alligators.

Po výhře nad silnými Bills přišly tři prohry a začalo být jasné, kam tato sezona směřuje. Vítězství nad Broncos, Eagles a Giants vrátily Jets do hry, ale útok zdaleka nepodával stabilní výkony. A tak zákonitě přišla pětizápasová série porážek. Wilsona dokonce vystřídal třetí quarterback týmu Tim Boyle. Zlepšení to ale nepřineslo.

Hvězdný Rodgers sice urychlil rehabilitaci a zdálo se, že po Vánocích bude moci nastoupit do dvou zbývajících zápasů sezony, Jets ale už v půlce prosince přišli o jakoukoliv šanci na play-off. Wilson ani ve své třetí sezoně v NFL nepřesvědčil. Obrana šla během sezony s výkony dolů. Trenér a generální manažer Joe Douglas se dostali pod obrovský tlak.

„Šílená sezona. A co je nejhorší, v klubu si to vyhodnotí, že za všechno může pouze zranění Rodgerse, že s ním by byl tým jasně v play-off. Přitom mají jednu z nejhorších ofenzivních lajn v NFL. Za tou by měl problémy i dnes už čtyřicetiletý Rodgers. Obrana se zhoršila,” má jasno expert a bývalý generální manažer Cleveland Browns Michael Lombardi.

Fandům pohopitelně došla trpělivost. V posledních zápasech jich na MetLife Stadium chodilo mnohem méně. Chtějí výsledky a žádají, aby někdo za další katastrofickou sezonu nesl odpovědnost. Dočkají se? Žádní jiní fanoušci v NFL, MLB, NBA nebo NHL nečekají na účast v play off tak dlouho…

MATĚJ HEJDA, OLIVER GOLD