Jak vytvořit v konkurenci slavné NFL naprosto dominantní tým, který bude vyhrávat jeden titul za druhým? To není jenom otázka finanční síly. O tom by mohl vyprávět třeba majitel slavných Dallas Cowboys Jerry Jones.

NFL má záměrně nastavené mechanismy, které mají zabránit tomu, aby dlouhodobě dominoval jeden tým, nebo aby se dal titul „koupit“ prakticky neomezeným rozpočtem. Pevný platový strop, odchody hráčů za lepšími smlouvami a horší pozice na draftu mají zaručit, že tým se na výsluní neudrží příliš dlouho.

Super Bowl nabídl velké drama.
Super Bowl byl opět rekordní. Cena za reklamu se vyšplhala do závratných výšin

Platový strop, který je nejlepším nástrojem pro zachování vyrovnanosti ligy, funguje v NFL od roku 1994. Od té doby se do historie zapsal mezi dynastie pouze jeden tým. New England Patriots s legendárním quarterbackem Tomem Bradym se mezi lety 2002 a 2019 probojovali do Super Bowlu hned devětkrát a šestkrát z toho slavili titul.

Neoficiálním měřítkem pro dynastii jsou tři tituly v krátkém časovém období, tedy čtyřech až pěti sezonách. Chiefs letos oslavili třetí titul v pěti letech a k tomu se jim podařilo obhájit titul. Poslední obhajobu slavili Patriots v roce 2005, když úspěšně navázali na rok starý triumf. Od té doby fanoušci neviděli dvakrát za sebou stejného vítěze NFL.

Legendární trenér a quarterback k tomu

Dynastie Patriots se mohla po celou dobu opřít o tři hlavní pilíře – majitele týmu Roberta Krafta, hlavního trenéra Billa Belichicka a právě Toma Bradyho. Historicky nejúspěšnější tažení Patriots si fanoušci mohou připomenout v dokumentární sérii, která vychází tento týden na Apple TV+ s názvem Dynastie: New England Patriots.

Také Chiefs však mohou stavět na silných základech. Majitel týmu Clark Hunt je synem Lamara Hunta, který hrál klíčovou roli ve zformování NFL a je po něm pojmenovaná trofej pro vítěze konference AFC. Hlavní trenér Chiefs Andy Reid patří k nejlepším trenérům v historii NFL a svou ofenzivní genialitou dokáže naplno využít potenciál quarterbacka Patricka Mahomese.

Patrick Mahomes a Kansas City slaví obhajobu v Super Bowlu.
Nejdelší kop v dějinách, velké drama i obří show. Super Bowl obhájil Kansas City

K tomu lze přidat také zkušeného defenzivního koordinátora Steva Spagnuola, který především letos dokázal se svoji obranou držet tým ve hře o titul. Rovněž v Super Bowlu hrála defenziva Chiefs zásadní roli. Borci kolem defenzivního tacklea Chrise Jonese ve finále dominovali

A pak je tu Patrick Mahomes. V základní části sice zaostával za vysokou úrovní výkonů z předešlých let a tak Chiefs málokdo stavěl před play-off do role největšího favorita. V něm ale přepnul a v rozhodující fázi Super Bowlu byl opět klíčovým mužem. Dovedl tým nejprve k vyrovnání zápasu a následně i vítěznému touchdownu v prodloužení na rozhodujících 25:22.

Chiefs mají před sebou stále kus cesty, aby vyrovnali historické výkony Patriots. Blíží se ale nezadržitelnou rychlostí. Quarterback Patrick Mahomes má metu pro překonání Toma Bradyho ještě o jeden titul dál. Legendrání Brady z závěru kariéry slavil poslední titul v dresu Tampy Bay. Sedm vítězství je neskutečné číslo.

Z české ligy amerického fotbalu:
31. ročník Snapbacks ligy zahájí obhájci titulu Vysočina Gladiators na hřišti nováčka Pardubice Stallions 23.3.

Po obhajobě titulu mají Chiefs před sebou úspěch, který se ještě žádnému týmu v historii NFL nepodařil – vyhrát tři tituly v řadě. Andy Reid ví, že to bude nesmírně těžké. „Máme v divizi strašně silné soupeře s novými trenéry a dobrými quarterbacky,“ připomněl Reid příchod trenéra Jima Harbaugha do Los Angles Chargers, kde působí talentovaný quarterback Justin Herbert.

Po sedmi titulech Toma Bradyho se ale hovořilo o tom, že podobný úspěch se už v NFL nebude opakovat. Mahomes má teprve v 28 letech už na kontě tři tituly. Kolik jich ještě přidá? Jedno si můžete být jisti, Chiefs s duem Reid – Mahomes budou každoročně patřit k největším favoritům.

MATĚJ HEJDA, OLIVER GOLD