O soutěž šest týdnů před olympijskými hrami v Riu byl velký zájem, kapacita je naplněna a řada jezdců zůstala i na čekací listině. Celkem bude v Olomouci startovat zhruba 330 koní, řekla ředitelka závodů Klára Damborská.

Přijede širší světová špička

Zúčastní se jezdci ze zhruba dvou desítek zemí, například z Německa, Polska, Itálie, Rakouska, Brazílie, Kanady a USA. Chybět nebudou Andre Schröder, Ferenc Szentirmai a René Tebbel, kteří budou reprezentovat Ukrajinu na OH v Riu. Z účastníků je aktuálně nejvýše v mezinárodním žebříčku Němec Felix Hassman.

Důvodem, proč některé závodníky už nemohli pořadatelé do soutěží zapsat, je mimo jiné vyčerpaná kapacita boxů pro koně, ale i pravidla mezinárodní jezdecké federace. "Pro závody tříhvězdové úrovně například musíme akceptovat všechny jezdce, kteří jsou do 600. místa na světovém žebříčku a jsou ze zvaných zemí," uvedla Damborská. Přednost do kvalifikace SP také mají tuzemští jezdci z prvních deseti míst v naší lize.

Z českých jezdců nechybí Aleš Opatrný

Český reprezentační A tým zastupují Aleš Opatrný, jemuž těsně postup na olympiádu unikl, Zuzana Zelinková, Ondřej Zvára a Anna Kellnerová. Opatrný představí nového koně, s nímž absolvuje těžší soutěže. Naopak jeho stájová jednička Acovaro, se kterou se o hry v Brazílii pokoušel, bude odpočívat. "Očekáváme, že do nedělní Velké ceny přes kvalifikace projde zhruba pět českých jezdců," řekl ČTK PR manažer závodů Josef Malinovský.

Loni zvítězil německý jezdec Maximilian Schmid s koněm Chacon 2. Nejlepším z Čechů byl čtrnáctý Jiří Hruška s Aristem Z. Ten letos startovat nebude, protože hřebec je v rekonvalescenci po zranění.

Trasy parkurů v Olomouci navrhl už potřetí jeden z nejlepších světových stavitelů Olaf Petersen z Německa. Jezdecký areál v části Lazce funguje od roku 2012, mezinárodní parkurové závody se tam konají potřetí. Závod SP se na Hanou vrátil předloni po šesti letech.