Na projektu se začalo pracovat už v minulém roce. Česká softbalová asociace sepsala stručný inzerát, který byl šířen přes webové stránky a sociální sítě napříč mužským softballem. Asociace chtěla nalákat nejlepší nadhazovače s ohledem na přípravu na mistrovství světa.

„Nic takového dříve nebylo. O účast v projektu projevilo zájem zhruba dvacet hráčů, mimo jiné z Botswany, Nového Zélandu a Kanady. Po konzultaci s trenéry bylo vytipováno několik vhodných zájemců,“ prohlásil reprezentační trenér Jakub Kopřiva.

Očekává se, že svojí kvalitou zlepší úroveň domácích pálkařů. A o koho jde? Zachary Pierce z Kanady si zahraje za Locos Břeclav. V české extralize se objeví také jeho krajané Clayton Robinson (Beavers Chomutov), Steven Normand (Tempo Praha) a Jordan Noftall (Eagles Praha). Z Austrálie dorazil Harrison Pudner (Hippos Havlíčkův Brod) a z Argentiny Martin González (Painbusters Most).

„Dva nadhazovači jsou ve výběru čtyřiceti nejlepších hráčů v Kanady. Je tam juniorský mistr světa. Jde opravdu o špičku,“ dodal Kopřiva, který je za celý projekt zodpovědný.

Poprvé se představí v rámci Memoriálu Radka Štěpánka, který je tradičním začátkem před extraligovou sezonou. Týmy zde své hráče po zimě rozehrávají, testují. Turnaj probíhá v Eagles Parku první dubnový víkend. Extraliga se rozběhne prvními zápasy 12. dubna.