Ano, ode dneška je zase povoleno hrát fotbal. Snazší budou také tréninky dalších kolektivních sportů.

Nová podoba vládních opatření reaguje na lepší situaci s pandemií (a na to, že původní nařízení už beztak mnozí nedodržovali).„Jsme rádi, že došlo k dalšímu rozvolnění ve sportu,“ uvedl šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Co je tedy od pondělí 10. května nového? Venku se může setkat najednou až třicet sportovců. Bez dalších omezení. Ty tam jsou skupiny po dvou, to tam je bizarní počítání velikosti hřiště. „Výzkumy jasně prokázaly, že sportování venku je bezpečné a k přenosu viru dochází u mizivého počtu lidí,“ řekl Jansta.

Tvrdé restrikce uvnitř 

Ovšem to je řeč o aktivitách na čerstvém vzduchu. Uvnitř jsou restrikce pořád tvrdé. V hale, tělocvičně či bazénu můžou být jen děti. A ne víc než dvě! „Nejsem si jistý, že provozovatelé kurtů, což jsou většinou komerční subjekty, budou ochotni svá centra otevřít pouze kvůli mládeži,“ uvedl Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe. „Kdepak. Neotevřou,“ dodal badmintonový boss Petr Koukal.

Komplikací je mnohem víc, což ministerstvo zdravotnictví nechce vidět.

Dokážete si představit, že by takto ve dvou mělo fungovat třeba plavání? (přitom dle uznávaného zdravotního úřadu CDC se koronavirus ve vodě nepřenáší)

Ale zřejmě brzy si budou amatérští sportovci zvykat zase na jiná pravidla. „Máme přislíbeno, že rozvolnění bude probíhat i v dalším týdnu. Pak by se mohly realizovat plnohodnotné tréninky kolektivních sportů,“ dodal Zdeněk Ertl, šéf Sdružení sportovních svazů ČR.