„Rozhodnutí způsobilo šok mezi fanoušky a čistými sportovci,“ uvedl někdejší světový rekordman na 400 m překážek.

O opětovném uznání rozhodl výkonný výbor WADA, v němž Mezinárodní olympijský výbor zastupoval i předseda ČOV Jiří Kejval. „Rozhodně všechno není v pořádku. Pořád nebyly splněny podmínky, kvůli kterým se vyloučení ruské agentury prodlužovalo,“ sdělil Deníku Jan Chlumský, vedoucí Úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR.

„Nezaznělo, že v Rusku existoval státem řízený doping. Je jasné, že to muselo být řízené z nejvyšších pater. Ještě nebyl umožněn přístup ke vzorkům z bývalé laboratoře,“ divil se.

„Nevím, proč WADA nepočkala na splnění podmínek? Ono je to celé směšné, fůra vzorků byla zničena. Pochybuji, že by tam nechali nějaké pozitivní analýzy. A co se stane, když je Rusové nezpřístupní?“ ptal se antidopingový komisař.

Politické pozadí

Podle něj se jedná o politické rozhodnutí. Nikoliv odborné. „Někdo asi tlačí, aby ruští sportovci nebyli omezováni. Se sportem to nemá moc společného,“ kroutil hlavou.

Konec suspendace RUSADA ovšem neznamená, že se všichni Rusové vrátí do mezinárodních soutěží. Například v atletice mohou na šampionátech startovat jen ti, kteří odevzdávají vzorky mimo Rusko. „Bude záležet na jednotlivých federacích, jak se k situaci postaví,“ prohlásil.

„Pro Rusko pracoval čas. Některým lidem, kteří se snažili o spravedlnost, dochází trpělivost a přichází únava. Z různých důvodů se pak jejich postoj vůči postihu Ruska zmírňoval.“