Ne snad, že by někdo zpochybňoval jeho basketbalové schopnosti. „Je to lídr. Jeho schopnost rozdělovat míče a řídit hru je vynikající,“ říká o pražském rodákovi Billy Donovan, hlavní trenér Chicaga. Zároveň je však v podobných proslovech cítit ono neblahé „ale“. Ano, Satoranský je znamenitý dirigent i bojovník, v současné NBA to ovšem na pozici nezpochybňovaného prvního rozehrávače nestačí.

K ní je potřeba mj. i exkluzivní střelba za tři body, a to český reprezentant stále nesplňuje a splňovat už nikdy nebude. I když se snaží, co to jde. „Snažím se na sebe brát střely z pozic, ve kterých se cítím dobře,“ říkal Satoranský po vydařeném velikonočním duelu, v němž Bulls zdolali 115:107 vedoucí celek Východní konference Brooklyn. „Sato“ k ní přispěl devatenácti body a jedenácti asistencemi. Šlo o jeho jednoznačně nejlepší čísla v sezoně.

Spolupráce s Vučevičem 

„Je důležité, abych chodil agresivně do koše, a otevíral tak střelecké pozice pro Vučeviče,“ popsal Satoranský vyvíjející se spolupráci s čerstvou hvězdnou posilou Bulls, černohorským dlouhánem Nikolou Vučevičem.

„Bylo pro nás těžké měnit během série prohraných venkovních zápasů styl hry potěch nedávných přestupech. Dneska už jsme ale hráli mnohem chytřeji a lépe využívali toho, že teď máme vyšší tým. To je nové i pro mě jako pro rozehrávače,“ popsal Satoranský.

Fakt je, že Chicago změnu potřebovalo. Zatím je ve Východní konferenci na desáté příčce s nevýraznou bilancí 20 výher a 28 porážek. Boj o účast v play-off (loni se tým do vyřazovací bubliny nevešel) bude ještě hodně tuhý.

Ambice Bulls opakovaně srážely série nezdarů, což se projevilo i na vytížení českého hráče. Někdy hrál v základu, jindy jen jako náhradník.

V devětadvaceti letech přitom patří k nejzkušenějším členům chicagského kádru. Není se tak vlastně čemu divit, že vedení klubu testovalo, jaký o něj je (a bude) na hráčském trhu zájem. Smlouvu má ještě na příští sezonu, pod platovým stropem v ní ovšem zabere už jen pět místo stávajících deseti milionů dolarů. I to může být pro leckoho lákavé.

Obrat k lepšímu? 

Záležet bude i na tom, nakolik Satoranský dokáže opakovat takové výkony, jako předvedl naposledy proti Brooklynu. „Dnes byl naším klíčovým hráčem,“ chválil trenér Donovan. „Zastavil hodně útoků soupeře, tvořil hru a zároveň trefil několik důležitých střel. Pracujeme na tom, abychom je schopností využívali ještě lépe,“ dodal kouč Bulls.

Je to obrat k lepšímu?