Denver dosud nikdy nebyl ani ve finále. V této sezoně však naplno zužitkoval svůj potenciál. Byl nejlepším týmem Západní konference a postupně vyřadil Minnesotu (4:1 na zápasy), Phoenix (4:2), Los Angeles Lakers (4:0) i Miami (4:1). V historii NBA jsou Nuggets jednadvacátým klubem s titulem.

„Naše práce je u konce a můžeme jít domů a slavit, “prohlásil Nikola Jokič. „Miami má skvělý tým, mají můj respekt. Dnes to byl ošklivý zápas, dlouho jsme se nemohli trefit, ale rozhodli jsme to naší obranou. Dovolili jsme jim jen 89 bodů a to byl klíč,“ dodal srbský pivot, jenž k 28 bodům přidal 16 doskoků.

LeBron James
LeBron James překonal Abdula-Jabbara. Stal se nejlepším střelcem historie NBA

Vedle Jokiče táhl Denver za trofejí Murray, který v posledním duelu sezony nasbíral 14 bodů, 8 doskoků a 8 asistencí. Michael Porter přidal 16 bodů a 13 doskoků. „Všechna ta oddanost a obětování vyústilo v zisk titulu. Ale rád bych všem teď vzkázal: Tohle je skvělé, ale neuspokojí nás to. Chceme víc. My chceme víc,“ křičel do mikrofonu slavící trenér Denveru Michael Malone.

Nejlepší basketbalista současnosti

Osmadvacetiletý Jokič se stal čtvrtým Evropanem, který obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče finále po Francouzovi Tonym Parkerovi (2007), Němci Dirku Nowitzkém (2011) a Řekovi Janisi Adetokunbovi (2021). „Teď je z něj legenda. Nejsem si jistý, jestli někdy nějaký pivot zahrál ve finále lépe. Je to nejlepší hráč současnosti,“ řekl o Jokičovi bývalý hvězdný rozehrávač Isiah Thomas, který cenu pro nejlepšího hráče finále získal v roce 1990.

Titul Denveru je dalším úspěchem majitele klubu sportovního magnáta Stana Kroenkeho po loňském vítězství hokejistů Colorada ve Stanley Cupu a týmu amerického fotbalu Los Angeles Rams v Super Bowlu. „Je to jako s dětmi. Miluji je všechny,“ prohlásil Kroenke na adresu svých šampionů.