Příznivci basketbalu mohou jásat. Nejprestižnější klubová soutěž světa, americká NBA, v noci na středu po víc než čtyřech měsících znovu zvedla svou oponu.

A byl to start jak se patří. Hned na úvod se fanouškům představilo pět z osmi nejlepších týmů uplynulého ročníku, včetně obhájců titulu Los Angeles Lakers.

Ti se po tradičním předávání prstenů šampionům poměřili v městském derby s Clippers. A díky skvělému výkonu Kobeho Bryanta slavili vítězství 99:92.

Nejužitečnější hráč loňského finále nenechal nikoho na pochybách, že i tentokrát bude patřit k hlavním hvězdám soutěže. Sám nasázel 33 bodů, doskočil osm míčů a navrch si připsal ještě tři asistence.

Hodně vidět byli také dvaadvacetiny slavící Andrew Bynum (26-13-2) s Lamarem Odomem (16-13-5), který v zahajovací sestavě vítězů nahradil zraněného Španěla Paua Gasola.

Clippers, kteří se museli obejít bez jedničky draftu Blakea Griffina (kvůli zranění bude mimo asi šest týdnů), táhli především Eric Gordon (21-2-4) a Chris Kaman (18-16-1). Ani oni ale Lakers slavnostní atmosféru nepokazili.

"Zklamala mě jen třetí čtvrtina. Několikrát jsme v ní minuli z dobrých pozic a umožnili tak soupeři vrátit se do hry," vracel se kouč Phil Jackson k okamžikům, kdy Clippers snížili své manko z deseti na jediný bod. "Závěr jsme ale zvládli, naše vítězství je zasloužené."

Hodně očekávaný duel se odehrál také na palubovce Clevelandu, kam zavítal velký rival domácích Kavalírů Boston. A k nelibosti většiny fandů si právě tým s čtyřlístkem na dresu zaknihoval první výhru v sezoně.

Ta byla o to cennější, že ji sedmnáctinásobní šampioni NBA dosáhli v Quicken Loans Areně vůbec poprvé od roku 2004. Po sérii jedenácti porážek v řadě.

LA Lakers - LA Clippers 99:92
Cleveland - Boston 89:95
Portland - Houston 96:87
Dallas - Washington 91:102