Nedávný volební kongres rozhodl, že UIPM nadále povede Klaus Schormann, který nepočítá s jízdou na koni. Měla by ji nahradit jiná disciplína. Mimochodem, tento pětasedmdesátiletý Němec je ve vedení federace od roku 1993 a byl zvolen už poosmé.

Problémem je, že hlasy federací, za kterými stojí staletá historie a četná závodnická základna, mohou přehlasovat země, jejichž pětibojaři se v rámci unie nikdy žádné soutěže nezúčastnili. „Ovlivnit názory zástupců takových zemí, kteří se v určité problematice nemohou orientovat, je pro vedení unie samozřejmě snazší,“ říká český reprezentační kouč Jakub Kučera.

Moderní pětibojař David Svoboda.
Cyklistika místo parkuru? Doufám, že je to jen plácnutí do vody, říká Svoboda

Velmoci přehlasovány „rozvojovými“ zeměmi

„Jedním z prezentovaných úkolů unie je masivní expanze do asijských a afrických zemí. Při hlasování o budoucnosti pětiboje pak dochází k paradoxní situaci. Hlasy velmocí jako je Maďarsko, Británie, Austrálie, Kanada, Ukrajina nebo Česká republika mají stejnou váhu jako zvednutí ruky zástupců Burundi, Čadu nebo Súdánu, tedy zemí, které v oficiální databázi UIPM nemají jediného závodníka s mezinárodní licencí,“ argumentuje.

I přes vlnu protestů byla na kongresu potvrzena cesta k vyřazení jízdy na koni od roku 2025. Změnu statutu UIPM, která by zřejmě skončila u sportovní arbitráže, vedení mezinárodní federace zatím neřešilo. O tak velké změně může za určitých podmínek hlasovat až příští kongres v roce 2022. Bylo však schváleno prohlášení, že vyřazení koní a jejich nahrazení jinou disciplínou je nezbytným krokem pro budoucnost pětiboje.

Cchao Čung-žung na koni Čchu-čchu při parkuru v moderním pětiboji.
Moderní pětiboj na rozcestí. Sportovci se bouří, budoucnost nečeká

Český svaz je jednou z šestnácti federací, které se proti tomu postavily. „Je to pro mě velké zklamání. Současné vedení unie nechce vidět problém tam, kde ho vidíme my. Tedy v jeho neschopnosti zajišťovat parkur a hájit celý moderní pětiboj,“ mrzí Kučeru.

Řeší se program OH 2028 v Los Angeles

O disciplíně, která by měla jízdu nahradit, zatím není jasno. Pro její výběr vytvořila UIPM speciální komisi. Její výstupy by měly být zveřejněny v řádu několika měsíců tak, aby konkrétní změnu pravidel, mohl přijmout kongres na podzim příštího roku.

Martin Vlach.
Rozpaky a rozčarování. Pětibojaři Vlachovi vadí, že se zahodí disciplína

„Protože ale definitivní rozhodnutí o programu OH 2028 v Los Angeles musí padnout už v únoru 2022, začala UIPM jednat s programovou komisí Mezinárodního olympijského výboru s představou, že parkur bude pro hry v Los Angeles nahrazen jinou, zatím neohlášenou disciplínou,“ přibližuje trenér postup.

Osobně má ale pochyby, zda to bude pro MOV akceptovatelné. „Vedení unie rozehrálo nebezpečnou partii,“ obává se Kučera. Nakolik bude úspěšná a jaký bude další vývoj tradiční olympijské disciplíny, napoví možná už zasedání exekutivy MOV 7. - 9. prosince.