Předčasná úmrtí sportovců bývají způsobena vrozenou srdeční vadou, s níž může člověk - pokud by vrcholově nesportoval - spokojeně žít dlouhá léta. Z českého prostředí je z nedávné doby známý případ cyklistky Adély Šafářové.

„Lékaři v pražské Dukly jí během běžného vyšetření diagnostikovali vrozenou srdeční vadu,“ vypráví Viktor Zapletal, reprezentační trenér horských kol a také osobní kouč devatenáctileté závodnice, která po neradostném verdiktu musela vysadit vrcholovou formu tréninku a ukončit nadějně nastartovanou kariéru.

„Byla velkým bikovým talentem a příslibem pro celou českou cyklistiku, ale lékaři její rozlet kvůli syndromu srdečního selhání a riziku náhlé smrti zastavili. V jejím případě se na nebezpečí podařilo přijít včas.“

Podle Viktora Zapletala je však tento zdravotní problém obtížné odhalit. „Těžko říct, jak to bylo v případě Michaela Goolaertse? Adéla Šafářová ale měla štěstí. S největší pravděpodobností jí přerušení kariéry výrazně prodloužilo život. Podobně se srdeční vadu povedlo zjistit před čtyřmi roky u jiného Belgičana Nielse Alberta,“ vzpomněl trenér na hvězdného cyklokrosaře, který musel v 28 letech přestat závodit kvůli arytmii.

Podle něj je prý rozsah srdečního kolapsu při vrozené vadě takový, že i kdyby k němu došlo v sanitce, tak zdravotníci postiženého sportovce nedokážou zachránit. „Je velice pravděpodobné, že u Goolaertse to bylo právě tak a že se o jeho vrozené vadě nevědělo,“ přemítal Zapletal.

Jako další možnost úmrtí sportovců přicházejí v úvahu přetrénovanost nebo následky užívání zakázaných podpůrných látek. To jsou ovšem v této chvíli, kdy není vydaná oficiální lékařská zpráva, jen spekulace. „Každopádně je jisté, že preventivní kontroly zachraňují životy,“ upozornil kouč. „Měly by na ně chodit i sportovci, kteří nejsou členy středisek. Důležité jsou zejména u dětí.“