Uplynulo šest měsíců. Svět už má podstatně jiné starosti a v Riu se slavnostní lesk mezitím transformoval v ruiny, hromady odpadků a truchlivou kocovinu. Řada sportovišť, jež byla loni na poslední chvíli dokončována, beznadějně chátrá. Vypuštěný bazén, drolící se zdi drahých arén, zahnívající trávník na slavném stadionu Maracanã… Smutný pohled.

Čtěte také: Micka si pochvaluje italský dril. Už stačí olympijským medailistům

„Není to pro nás pěkná vizitka," cituje web stanice CNBC člena MOV Johna Coatese. Masivní olympijskou výstavbu od začátku provázely problémy a korupce. Sliby, že sportoviště budou po hrách sloužit lidem, dnes v porovnání s realitou působí jako výsměch. Zůstaly jen dluhy.

Co je ale hlavní zdaleka se nejedná jen o problém Ria. Zeptejte se v Aténách, v Soči, v Pekingu… Tam všude se tyčí (nebo se spíš zvolna drolí) pochybné pomníky olympijské myšlenky. Není divu, že to má důsledky. Čím dál víc zemí a měst, především v Evropě, ztrácí o pořádání olympiád zájem. Pro MOV to je vážný důvod k zamyšlení.

„Vidíme, jak občané v jednom městě za druhým vznášejí zásadní otázky ještě předtím, než se tam hry konají," upozorňuje Jules Boykoff z Pacifické univerzity v USA, který se problematice olympijského hnutí dlouhodobě věnuje. „Ukazuje se jako vážný trend, že uchazeči dávají od olympiád ruce pryč," dodal pro list Los Angeles Times.

Fakta mluví jasně. Zatímco o pořádání letních her v roce 2004 usilovalo jedenáct měst, ve hře o olympiádu v roce 2024 zůstali jen dva zájemci Los Angeles a Paříž. Představitelé Říma, Hamburku a nedávno i Budapešti nakonec couvli.

Referenda a petice

Někde tak rozhodla vláda, někde sami občané v referendu, ale výsledek je jasný. Hlavně evropská města se bojí organizace tak ohromné akce, v jakou se olympiáda poslední dobou změnila.

Jsou obavy z nesmírných nákladů a nejisté návratnosti namístě? „Myslím, že by nebylo špatné ukázat Evropanům, kteří v poslední době v referendech hlasují proti pořádání olympijských her, že lze uspořádat olympijské hry v Evropě bez nějakého tragického dopadu na finanční situaci pořádajícího státu. Často se v rámci EU vydává mnoho prostředků na projekty, o kterých bychom mohli diskutovat a nikdo o nich nediskutuje, protože nejsou tolik vidět jako sport," řekl v rozhovoru pro Deník místopředseda Českého olympijského výboru Roman Kumpošt.

Jenže to je zkrátka demokracie. Je výmluvné, že ve hře pořádání zimních her v roce 2022 nakonec vydrželi jen dva kandidáti čínský Peking a kazašské Almaty. Tedy města ze zemí, kde se vládnoucí režimy nepotřebují ohlížet na západní vynálezy jako referenda či petice.

Vzrušení a kocovina

Zároveň jim jde hlavně o sebepropagaci a na nějakou tu utracenou miliardu nehledí. Vzpomeňte si na astronomicky drahé zimní hry v Soči, za které dalo Putinovo Rusko přes padesát miliard dolarů takového rozhazování by se možná lekli i všemocní monarchové starověkého Orientu.

„Z mého pohledu jsou sportovní projekty jako olympijské hry pro Evropu především v poslední době i vzhledem k jejich sjednocujícímu duchu důležité," uvedl Kumpošt. Jenže aby se něco změnilo, musel by MOV razantně zavelet ke změně směru místo předražených monstrakcí vrátit olympiádám uměřenější, lidštější rozměr. Pak by se Evropané možná přestali bát…

„Šíří se představa, že olympiáda zkrátka přinese vašemu městu problémy," říká Boykoff. „Ano, přivedou do něj skvělé sportovce a spoustu vzrušení. Ale to je jako se sladkostmi jsou to jen prázdné kalorie. V Riu teď vidíme, co pak následuje, když zážitek vyprchá."

Nepřehlédněte: Olympijský vítěz Moravec: Že je hokej drahý sport? To je mýtus

Letní OH 2024:ŘÍM - Nová starostka Virginia Raggiová po svém loňském zvolení kandidaturu stáhla. „Bylo by nezodpovědné uvrhnout město do dalších dluhů," uvedla.
HAMBURK - V listopadu 2015 se konalo referendum, v němž se proti konání her vyslovilo 51,6 procenta občanů.
BUDAPEŠŤ - Petice požadující vypsání referenda nashromáždila do letošního 17. února přes čtvrt milionu podpisů, následně Budapešť svou přihlášku zrušila.
ZBYLÍ KANDIDÁTI - Los Angeles a Paříž (volba proběhne letos v září na kongresu MOV v Limě)

Zimní OH 2022:OSLO - Kandidatura neměla v Norsku mezi lidmi většinovou podporu a vláda ji tak nakonec stáhla.
KRAKOV - Poláci chtěli olympiádu pořádat spolu se Slovenskem, ale v referendu se 69,72 procenta občanů Krakova vyslovilo proti.
LVOV - Ukrajinskou kandidaturu zhatila politická krize v zemi, v budoucnu se ale možná bude opakovat.
STOCKHOLM - Pořádání olympiády chyběla politická podpora, švédská vláda odmítla dát garance, které požadoval MOV.
ZBYLÍ KANDIDÁTI - Peking (zvolen) a Almaty