„Sport existoval dříve, než republika. Sportovci zakládali tuto zemi a bránili jí. Chtěli jsme vydat knihu, která by dokumentovala radost, která to provázela,“ vysvětlil předseda unie Miroslav Jansta.

Kmotry dostala kniha s příznačným názvem Sto let českého sportu 1918-2018 ty nejvhodnější, nejlepšího fotbalistu Evropy roku 2003 Pavla Nedvěda a olympijskou vítězku v běžeckém lyžování Kateřinu Neumannovou.

„Knihu jsem vzal do ruky a otevřel ji na straně věnované mistrovství světa ve fotbalu 1934. Hned jsem si vzpomněl na pana Pláničku, se kterým jsem se jako malý kluk vyfotil,“ líčil Nedvěd. „Pro nás všechny je čest, dostat se do této knihy. Zůstaneme tam už navždycky.“

Publikace k obecnému vzdělání

Na rozdíl od Nedvěda se Kateřina Neumannová zúčastnila celých oslav. „Škoda, že končí. Byly krásné,“ ocenila a pochvalovala si i kvalitu publikaci. „Skvělý počin. Z knihovny ji budeme často vytahovat. Své dceři díky ní připomenu kus naší historie. Patří do obecného vzdělání každého Čecha.“

Vedoucí autorského kolektivu knihy byl Ladislav Zemánek. „Nikdy v historii nebyl náš sport tak zmapován,“ zdůraznil publicista. „Čerpali jsme z českých, německých i anglických archivů,“ vyprávěl autor, jenž čerpal i z dávnější historie. „Kdo byl prvním vzpěračem? Bivoj. Lukostřelkyní? Šárka. O Šemíkovi s Horymírem snad ani nemusím mluvit,“ smál se.

Kniha Sto let českého sportu 1918-2018 je již na trhu a můžete si ji zakoupit za 499 korun.