„Za moji kariéru jsem neodehrál tak dlouhý zápas," konstatoval catcher Daniel Vavruša z Kotlářky Praha. „Jako junior, hráč, ani jako trenér jsem nic podobného nezažil," potvrdil Tomáš Svoboda, kouč Hrochů Brno. Ti nakonec s pražským týmem prohráli 8:9.

Na stadionu se začalo hrát v jedenáct hodin dopoledne, všichni si mysleli, jak si po utkání dají oběd. Jenže po skončení se spíše schylovalo k večeři.

„Měl jsem obrovský hlad. Někteří si zapomněli svačiny," popisoval Vavruša, jenž byl na hřišti asi nejvíce. Kromě pálení totiž dělá catchera chytá míč za pálkařem. „Já nechápal, jak je možné, že to tak trvá," štvalo Vavrušu, který se to nebál dávat najevo. Byl unavený, podrážděný.

Soupeře, kteří pomalu přicházeli na metu pálit, značně popoháněl. „Když se někdo coural z boxu, dal jsem mu to najevo. Co by ne," potvrdil.

Pomalí nadhazovači?

Jen pro vaši informaci, běžný baseballový zápas trvá v průměru 2 hodiny 45 minut. Ale více než čtyři hodiny? To se hraje v případech, kdy jde zápas do prodlužování, třeba na patnáct směn. Utkání mezi Kotlářkou a Hrochy se vedlo na deset směn. Co bylo hlavní příčinou? Nadhazovači.

Za brněnský tým házel Elroy Urbina. „A tomu to právě strašně trvá. Hodí, pak se rozmýšlí, kam to zase poslat," popsal Ondřej Chocholatý, manažer Kotlářky Praha.

Trenér Hrochů Brno mu oponuje. „Kdyby se nadhazovači nekoncentrovali, hrozilo by, že někoho trefí do hlavy. Urbina se potýká s tím, že občas dá metu zdarma," vysvětluje brněnský Svoboda.

Pravidlo je neúprosné, pokud tým nezíská tři auty a soupeř neustále pobíhá po metách, nemůže se směna ukončit, tedy nemůže na pálku přijít druhý tým. A když nadhazovači mají vychýlenou mušku, umožňují tím protivníkovi neustále hrát. Tak se hrálo, nadhazovalo… „Bylo to opravdu nevídané. Nadhazovač hodí ostře kolem stovky míčů. V neděli došlo klidně na dvě. Přitom se hrálo jen deset směn," kroutil hlavou pálkař Jakub Sládek z Kotlářky. „Takticky svázané, nekonečné."

Za Kotlářku museli nastoupit čtyři nadhazovači. První šel dolů po čtyřech směnách, druhý po třech, třetí se zranil… „Nám už se vyčerpali všichni, na kopec tak musel pálkař Ryan Bataglia," popisoval beznaděj Sládek.

Trenér domácího týmu přidává svůj pohled na rekordní mač. „Výsledek se neustále přeléval. Chtěli jsme za každou cenu vyhrát. Ani mi nepřišlo, že hrajeme tak dlouho."

Rekordní zápasy za mořem

Jen pro srovnání duel zámořské ligy MLB mezi St. Louis a New Yorkem Mets trval v roce 2010 bezmála sedm hodin. Až v dvacáté směně rozhodli Mets o svém vítězství 2:1. V devíti směnách normální hrací doby ani v devíti nastavených přitom diváci neviděli ani jediný bod. A třeba v roce 1920 se hrálo mezi Brooklynem Dodgers a Bostonem Braves 26 směn, zápas se ukončil kvůli tmě.

„Baseball od té doby zavedl určitá pravidla. Dříve pálkař po zmařeném pokusu obešel metu, zdržoval, aby nadhazovače rozhodil. Dneska jsou časové limity. Mezi jednotlivými pokusy by nemělo být více než dvacet vteřin," vysvětloval Jakub Sládek z Kotlářky, která loni poprvé vybojovala extraligový titul.

A daří se jí i v aktuální sezoně. Po víkendu šampion zaznamenal už sedmnáctou výhru a je první.

JIŘÍ UHLÍŘ