Čtyřnásobnými vítězi jsou Jan Železný a Věra Čáslavská, třikrát vyhrála i Martina Sáblíková.V olympijském roce mají největší váhu cenné kovy ze sportovního svátku. Z kvarteta tokijských vítězů mělo největšího váhu zlato nejtěžšího z nich – Lukáše Krpálka, který triumfoval už v letech 2016 a 2019.

Jiří Lipták po příjezdu na Olympijský festival v Brně.
Vánoce u Liptáků? Pokusím se vydržet, ať vidím zlaté prasátko, směje se střelec

"Každé z těch tří vítězství má za sebou nějakou cestu, každého si nesmírně vážím. Je těžké porovnávat, které je cennější nebo přednější. V každém tom roce bylo něco výjimečného. Jsem samozřejmě rád, že to vyšlo do třetice, i když začátek roku pro mě nebyl ideální. Hned na prvním turnaji sezony jsem prohrál v prvním kole, ale pak mě to nakoplo, aby to na té olympiádě vyšlo," řekl Krpálek.

Výrazný náskok před Krejčíkovou

Téměř dvoumetrový obr, který si díky výhře přišel na čtvrt milionu korun, anketu ovládl poprvé po vítězství na OH v Riu. Letos úspěšné tažení přesně zopakoval, i když začátek sezony neměl jihlavský rodák zrovna ideální.

„Na prvním turnaji v Tel Avivu jsem prohrál hned v prvním kole. Teď už vím, že to pro mě byla nesmírně důležitá prohra. Hrozně mě to štvalo. V prvním kole jsem neprohrál asi šest nebo sedm let. Měl jsem i myšlenky typu: Mám na to ještě?“ přiznal otec dvou dětí.

Barbora Krejčíková zažila rok snů.
OBRAZEM: Tenisová popelka Krejčíková napsala jeden z nejkouzelnějších příběhů

„Díky tomu jsem si ale nějaké věci uvědomil a nakonec olympiádu vyhrál,“ pokračoval. „Nebýt této prohry tak by to třeba v Tokiu nemuselo dopadnout,“ přemítal jednatřicetiletý borec.

Jeho vítězství bylo výrazné: nad druhou tenistkou Barborou Krejčíkovou vyhrál o 202 body. Osmdesát hlasujících dalo Krpálka na první místo, Krejčíková posbírala 73 prvních míst a třetí vodní slalomář Jiří Prskavec třináct.Kategorii kolektivů vyhrál podruhé v historii reprezentační tým basketbalistů.

Výsledky ankety Sportovec roku 2021:
1. Lukáš Krpálek (judo) 1720 b.2. Barbora Krejčíková (tenis) 15183. Jiří Prskavec (vod. slalom) 14114. Jiří Lipták (střelba) 11685. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková (tenis) 11006. Markéta Davidová (biatlon) 9307. Patrik Schick (fotbal) 8148. David Kostelecký (střelba) 8139. Jakub Vadlejch (atletika) 67110. Ester Ledecká (snowboarding, alpské lyžování) 660
Kolektivy: 1. Basketbalový tým mužů 4972. Fotbalový tým mužů 3483. Hokejový tým žen 335
Junioři: 1. František Doubek (atletika) 812. Linda Nosková (tenis) 703. Klára Kneblová (v. slalom) 68
Sportovní legenda 2021: Vítězslav Mácha (zápas)
Oddanost sportu 2021: Aleš Suk