"Fakt se nám to nepovedlo," uznal v Riu Perna, který s českým svazem prodloužil smlouvu až do příštích her v Tokiu. Posledním tuzemským závodníkem, který byl mezi nejlepší olympijskou osmičkou, byl na hrách v Sydney prsař Daniel Málek, jenž obsadil dvě pátá místa. Od té doby se finále nejvíc přiblížil Květoslav Svoboda, který byl v Aténách 2004 devátý na kraulařské dvoustovce.

Dvě umístění v první šestnáctce je pro české plavání v Riu žalostně málo. "Něco se podělalo, budu se muset zamyslet, co s tím. Nepodařilo se nám téměř nic," uznal Perna. "Časy plavců při tréninku přitom před Riem byly velmi dobré. Na šampionátech jsme schopni plavat dobré časy, na olympiádě až na pár výjimek za posledních dvanáct let let ne," uznal.

Něco je špatně

U kormidla reprezentace se vystřídali od roku 2000 čtyři trenéři vždy po olympijských cyklech, ale nikdo nedokázal udělat změnu. Ve finále nebyla ani Ilona Hlaváčková, na začátku nového milénia největší česká hvězda. "Opakuje se to každou olympiádu. Nevím, jestli je neumíme připravit, aby byli odolní náročné psychice a atmosféře," řekl kouč. "Někteří ale na olympiádě už byli, měli by vědět," tvrdil kouč. "Něco je špatně," dodal.

Z kontinentálních šampionátů a mistrovství světa v dlouhém a hlavně krátkém bazénu plavci úspěchy vozí, vždyť loni na MS v Kazani byla Barbora Závadová pátá na dlouhé polohovce. Ale olympijský duch jako by české plavce proklel. "Může být problém v tréninku, aklimatizaci, i když jsme tady byli dlouho," netušil Perna, kde je potíž. "Jsme z toho frustrovaní, dumáme, hledáme souvislosti, co se mohlo přihodit," přiznal.

Důvodem může být skutečnost, že čeští plavci objíždějí všechny vrcholy, které jsou v sezoně vždy tři. V olympijském roce mistrovství Evropy, v sezoně s MS bývají zase oba šampionáty v krátkém bazénu. A Češi je objíždějí proto, aby sbírali úspěchy a tudíž plavecký svaz měl lepší rozpočet. A to je možná kámen úrazu.

Talentů je dost

O talenty přitom není v Čechách nouze. Simona Baumrtová se stala hvězdou, která ale před pár lety zhasla. Nejprve nezvládala svou roli psychicky, nyní má podle všeho i zdravotní problémy. Před OH navíc onemocněla. "Měsíc a půl zpátky se mi začala motat hlava, hlavně se změnou polohy. Po stovce se mi tady strašně motala hlava," prozradila.

Svěřila se do péče lékařů a po návratu z Ria půjde do nemocnice. "Mám asi poškozený vestibulární aparát v uchu. Po dvoustovce byla hlava úplně šílená ještě hodinu po závodu. Kdyby v pátek byla šance nahlásit do štafety někoho jiného, tak ji neplavu. Je to olympiáda, neměla jsem to srdce vzdát," uvedla. Štafeta nakonec byla diskvalifikovaná.

Perna má v plánu pro některé vrcholné soutěže typu mistrovství Evropy zrušit nominační období, ale zavést jeden nominační závod. "Což pro ně bude trošku změna. Budou se muset připravit na jednu soutěž a ne spoléhat na tři měsíce," přemítal kouč.

Teenagerky Lucie Svěcená, Barbora Seemanová a kraulařka Anna Kolářová, která zůstala doma, či Pavel Janeček, to jsou nové naděje. Micka se Závadovou také ještě mají roky plavání před sebou. "Je těžko vysvětlitelné, proč Bája (Závadová) plavala pomalu," řekl Perna. Plavkyni už nebude trénovat Jaroslav Strnad, který odchází do důchodu, ale Ital Paolo Bossini. "Věříme, že to pro ni bude prospěšné," doufal Perna.