Chladný vítr na pobřeží v dánském Bogense zatím českým cyklokrosařům příliš nesvědčí. Na mistrovství světa odfoukl jejich naděje na medailové boje, daleko k nim měli junioři i ženy. Nejlepším mladíkem byl Jakub Ťoupalík na 9. pozici, mezi ženami byla nejlepší Češkou Kateřina Nash až na 20. místě. Výjimkou je ale jednoznačně Tomáš Kopecký v kategorii do 23 let. Tomu vítr naopak formu přivál, až do závěru se „pral“ o medaile.

„Neskutečné. Tajně jsem doufal v první desítku, nakonec to dopadlo nad očekávání,“ hodnotil nadšeně svůj výkon Tomáš Kopecký.

Obrovská naděje českého cyklokrosu vyrazila na trať mistrovství světa v dánském Bogense až z páté řady. Po startu se ale začal Kopecký rychle propracovávat dopředu. „Základem úspěchu byl dobrý start. Ve druhém kole jsem využil toho, že se na čele zrovna moc nejelo a dotáhl se do vedoucí skupiny,“ pokračoval pro média mladík, který je v kategorii do 23 let teprve prvním rokem, vždyť ještě loni získal na MS stříbro mezi juniory. Všichni jeho soupeři v boji o medaile byli nyní starší.

Ve třetím okruhu poměrně lehce odjel Brit Thomas Pidcock, který tentokrát neměl na šampionátu konkurenci a v cíli mohl slavit zlato. Za ním se ale odehrávalo drama. A jednu z hlavních rolí v něm hrál právě Kopecký. Ten přitom letošní sezonu neměl nijak oslnivou, se starší kategorií se teprve „oťukával“ a seznamoval a lepší výsledek zajel ve světovém poháru v sezoně jen jednou. Ale Bogense mu sedí, vždyť ještě jako junior tam závod světového poháru vyhrál.

Kopecký se v dalších kolech propracoval až na druhé místo, o které se pak přetahoval s Iserbytem. Byl aktivní, snažil se útočit. Belgičan ale nakonec soupeřům také ujel a Čech pokračoval v boji o bronz s Francouzem Benoistem. V závěru ale naší naději rychle docházely síly, boj o bronz prohrála o osm vteřin. „Možná jsem to s aktivitou zbytečně přeháněl, ale na druhou stranu mě to strašně nakoplo. Cítil jsem se hodně dobře, v závěru mi už chyběly síly,“ přiznal Kopecký.

Juniorům a ženám se příliš nedařilo

Závod juniorů ovládl na světovém šampionátu Ben Tullet, který se ve třetím okruhu odpoutal od svých soupeřů a další čtyři kola jezdil na špičce osamoceně. Brit juniorský titul obhájil, další dvě medaile patřili Belgičanům. Stříbro Witse Meeussenovi, bronz Ryanu Cortjensevi. Čtvrtý byl také Belgičan Thibau Nys.

Čeští junioři nebyli po startu vidět na předních příčkách, přestože dva startovali z první řady. Nejlepším z Čechů byl v cíli devátý Jakub Ťoupalík. Tomu se nepodařilo odstartovat podle představ, v úvodu jezdil v závěru druhé desítky. Postupně ale zrychloval a nakonec se dostal do první desítky.

„Postupně jsem se dostával dopředu a s devátým místem jsem nakonec spokojený. Na začátku sezony jsem se podíval i do první pětky, ale pak se mi nedařilo a na posledních třech závodech to bylo z mé strany trápení. Před startem jsem si říkal, že první desítka je cíl, se kterým budu spokojený,“ řekl médiím Ťoupalík.

Před mistrovským závodem v Dánsku se v českém táboře nejvíce věřilo „prvoročáku“ Janu Zatloukalovi. Ten ale také nevyrazil ideálně, po prvním kole byl dokonce až kolem třicáté pozice. Nakonec se propracoval na čtrnácté místo. „Čtrnácté místo je trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší,“ komentoval své vystoupení Zatloukal.

České fanoušky rozhodně nenadchl výkon našich žen na MS, něžnému pohlaví se tentokrát nedařilo. Nejvýše dojela nestárnoucí Kateřina Nash, v cíli ale byla klasifikována až na 20. pozici. Karla Štěpánová dojela na 29. místě, republiková šampionka Pavla Havlíková byla až 33. Ze zlata se potřetí za sebou radovala Belgičanka Sanne Cant, když dokázala vyhrát taktický boj s přesilou závodnic z Nizozemí, které si rozebraly druhé až páté místo.

MS v cyklokrosu:

Junioři: 1. Ben Tulett (Velká Británie), 2. Witse Meeussen, 3. Ryan Cortjens (oba Belgie),… 9. Jakub Ťoupalík, 14. Jan Zatloukal, 25. Tomáš Ježek, 39. Karel Camrda, 57. Daniel Žvak.

Muži do 23 let: 1. Thomas Pidcock (Velká Británie), 2. Eli Iserbyt (Belgie), 3. Antoine Benoist (Francie), 4. Tomáš Kopecký,…26. Josef Jelínek, 33. Daniel Mayer, 47. Jakub Říman.

Ženy: 1. Sanne Cant (Belgie), 2. Lucinda Brand, 3. Marianne Vos, 4. Denise Betsema, 5. Annemarie Worst (všechny Nizozemí),…20. Kateřina Nash, 29. Karla Štěpánová, 33. Pavla Havlíková.